סדרת וידאו לחנוכה: באנו חושך לגרש

במשך ימי החנוכה ידליקו שמונה תושבי גוש קטיף לשעבר נרות, כאשר הם מקדישים אותם לדמות או סמל לגבורה שקרוב לליבם. פרק הראשון.

יוני קמפינסקי , כ"ד בכסלו תשע"ג

רינה אקרמן
רינה אקרמן
מרכז מורשת קטיף

מרכז קטיף ערך פרויקט מצולם בשם "באנו חושך לגרש". במשך שמונת ימי החנוכה ידליקו שמונה תושבי גוש קטיף לשעבר נרות חנוכה, כאשר הם מקדישים אותם לדמות או סמל לגבורה שקרוב לליבם.

לרגל חג החנוכה תשע"ג, ערך מרכז קטיף, המרכז הממלכתי להנצחת גוש קטיף וצפון השומרון, פרויקט מצולם בשם "באנו חושך לגרש". במשך שמונת ימי החג ידליקו שמונה תושבי גוש קטיף לשעבר נרות חנוכה, כאשר הם מתייחסים להתמודדות הפרטית שלהם בגוש קטיף ולאנשים ולסמלים מהם שאבו את הכוחות להמשיך הלאה ולבנות מחדש את חייהם.

טרם הדלקת הנרות, מתייחסים משתתפי הפרויקט לסוגיות ושאלות בנושאים הקשורים לתקופת גוש קטיף, החיים לאחר העקירה ולחיי היומיום העכשוויים. כך למשל מספרים המשתתפים על חייהם בגוש קטיף, אירוע קשה שעבר עליהם הקשור לטרור ורגעי המשבר מהעקירה. בנוסף, המרואיינים בפרויקט חווים את דעתם על מבצע "עמוד ענן" והקשר שלו לעקירה מגוש קטיף.

משתתפי הפרויקט:  רינה אקרמן – אמא ל - 11 ילדים מנוה דקלים אשר ממתינה לבנות את ביתה מחדש באזור לכיש, הרב איציק אמיתי – איש חינוך בתלמוד תורה עצמונה אשר הועבר ליישוב שומריה, עמי שקד – היה אחראי על מערך הביטחון בגוש קטיף והיום מנהל מעבר כרם שלום, עינת יפת – אשר איבדה את אחיה בגוש קטיף, הרב גבי קדוש – היה רב בגוש קטיף והיום ראש הגרעין התורני בקרית גת, שלומית כהן – חוותה את תהליך ההתנתקות כנערה, אבי בורנשטיין – אשר ניהל בגוש קטיף 60 דונם של חממות. כיום בנה משק חקלאי יד אשקלון ומנהל הוועד של היישובים החדשים בבאר גנים, איילת עזרן – עברה לגוש קטיף לאחר שבעלה נפצע קשה במלחמת שלום הגליל. לאחר העקירה החלה לעסוק באומנות.

מוכי בטר, מנכ"ל מרכז קטיף, אמר כי "סיפורם של תושבי גוש קטיף לשעבר, כמו גם סיפורו של חג החנוכה, טומן בחובו התמודדות מול אתגרים רבים לצד גבורה. אנו מזמינים את הציבור הרחב למסע בעקבות הגבורה היהודית ולהיפגש עם סיפור ההתיישבות בגוש קטיף".