הרבנית נריה - גשר בין הנפילים לדור הסרוגים

הרבנית נריה ז"ל הכירה את דור ענקי הרוח של הציונות הדתית כדוגמת הרב חרל"פ, וגם את דור הכיפות הסרוגות שאותו הנהיג בעלה.

שמעון כהן , כ"ה בכסלו תשע"ג

הזוכה, השופט, והרבנית נריה
הזוכה, השופט, והרבנית נריה
צילום: אלעד דוידי

יאיר חרל"פ

הרבנית רחל נריה שהלכה לעולמה בסוף השבוע האחרון הייתה, מעבר לדמותה הייחודית, גם גשר מקשר בין דור הנפילים של אבות הציונות הדתית לבין דור הכיפות הסרוגות של ימינו.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יאיר חרל"פ, נינו של הרב יעקב משה חרל"פ, שנפגש עם הרבנים במסגרת מסעו לאיתור סיפורים סביב דמותו של סבו הגדול.

למסע איסוף החומרים על דמותו של הרב חרל"פ יצא יאיר כבר לפני כעשרים וחמש שנה, והמסע שפרק מרכזי בו הסתיים בהוצאת ספרו 'שירת הי"ם' לפני כשנה, החל למעשה בביתם של הרב והרבנית נריה זצ"ל. שם שמע סיפורים רבים על דמותו של הרב חרל"פ ממי שהכירו אותו מהיכרות אישית וישירה, ובנוסף גם הדריך אותו הרב נריה כיצד להמשיך במסעו לאיסוף החומר, לאילו אישים כדאי לפנות והיכן יוכל לאתרם. הרב והרבנית נריה היוו צומת חשוב ומרכזי בתחילת דרכו להיכרות ישירה עם הרב חרל"פ.

כאמור, הרבנית נריה, כמו גם הרב נריה, היוותה גשר וקשר לדמויות הדור ההוא. כאשר הגיע יאיר חרל"פ לבית הרב והרבנית קיווה לשמוע מהרב סיפורים בשל היות הרב נריה תלמידו המובהק של הרב חרל"פ, אך הופתע לגלות כי גם הרבנית נריה הכירה היטב את הרב חרל"פ עוד קודם לנישואיה לרב. היה זה בימים בהם הייתה נערה בשכונת שערי חסד שבירושלים, השכונה בה כיהן הרב חרל"פ כרב שכונה במשך 42 שנים.

הרבנית סיפרה על משלוח המנות המיוחד שאביה הקפיד להכין לרב חרל"פ, ואף סיפור אישי על אחד ההריונות שלה, בו נאמר לה על ידי הרופאים כי אין מנוס מהפלה. גם חוות דעת נוספת שקיבלה מרופא ירושלמי קבעה שיש להפיל, ואולם הרב נריה אמר לרעייתו שלא יוכל לקבל החלטה שכזו מבלי להיוועץ ברבו הגדול. הם עלו לירושלים, פגשו ברב חרל"פ והציגו בפניו את הנתונים ואת חוות הדעת של הרופאים. הרב חרל"פ סיפר בתגובה כי שמע על מקרים דומים שבהם לא הייתה המלצה להפיל את העובר. הוא בירך אותם ואכן התינוק נולד בריא ונקרא אברהם יצחק.

יאיר חרל"פ מספר על שעות ארוכות של שיחה עם הרב נריה על דמותו של הרב חרל"פ, ובסופן הבחין ברבנית נריה שבידה שקית פירות שקטפה מגינת ביתם ועישרה למענו כצידה לדרך. "היא הייתה שמה לב לפרטים הקטנים. סולם שמוצב ארצה וראשו מגיע השמימה", אומר חרל"פ.

מפגש נוסף עם הרבנית נריה היה כאשר הושלם רוב איסוף החומר. היה זה לפני כשנתיים והפעם הרבנית לבדה המתינה לו ולצוות הקלטה שהתלווה אליו לצילום השיחה. היא סיפרה על בעלה שהיה חלק מחבורה מיוחדת של תלמידי הרב חרל"פ, חבורה שבפניהם העביר הרב חרל"פ את שיעורו בטרם העביר אותו לשאר תלמידי ישיבת מרכז הרב.

על אחד השיעורים הללו סיפרה כיצד הציג הרב חרל"פ בפני החבורה קושיה מורכבת על הרמב"ם והציג שני פתרונות – האחד מורכב  וגאוני "שהדהים את שומעיו", והאחר בונה תירוץ נדבך על נדבך. בתום הצגת שני התירוצים שאל הרב חרל"פ את התלמידים את איזה מהתירוצים יציג בפני תלמידי הישיבה. החבורה הייתה תמימת דעים שהתירוץ הראשון והמופלא הוא הראוי להילמד בישיבה, אך הרב חרל"פ אמר להם שהוא מעדיף דווקא את השני משום היותו בנוי באופן הגיוני שלב על גב שלב, ומתוך כך יעניק לתלמידי הישיבה את התחושה שכל מי שילמד באמת יוכל מסברתו ומהגיונו האישי להגיע לתירוצים מעין אלו.

בחדר לימודו של הרב נריה, החדר בו נפטר, בין הקלסרים העבים ובהם דברי תורתו, ביקש יאיר חרל"פ מהרבנית נריה לראות אם יש בידיה תמונות של הרב חרל"פ. היא הרימה את עיניה אל הקיר והפנתה את תשומת הלב אל שתי התמונות התלויות עליו – תמונתו של אביו של הרב נריה ותמונת הרב חרל"פ – ואמרה: "אביו הביולוגי ואביו הרוחני".טוען....