האיחוד האירופי מגנה ההחלטה לבנייה בירושלים

שרת החוץ של האיחוד האירופי פרסמה הודעת גינוי נגד ישראל "תכניות הבנייה מסכנות את הסיכוי להקים מדינה פלסטינית".

אורלי הררי , ז' בטבת תשע"ג

מבקרת. אשטון
מבקרת. אשטון
פלאש 90

האיחוד האירופי מגנה היום (חמישי) בחריפות את ההחלטה לבנות כ-2,600 יחידות דיור בגבעת המטוס בדרום ירושלים.

הממונה על מדיניות החוץ של האיחוד, קת'רין אשטון, אומרת כי מדובר בהרחבה חסרת-תקדים של ההתנחלויות המקיפות את ירושלים.

לדבריה, האיחוד האירופי מתנגד במיוחד ליישומן של תכניות בנייה המסכנות את הסיכוי להקים מדינה פלסטינית בת-קיימא ובעלת רציפות טריטוריאלית ומעמידות בספק את האפשרות שירושלים תהיה בירתן של שתי המדינות.

אשטון הדגישה כי האיחוד יעקוב מקרוב אחר ההשפעות של ההחלטות הישראליות האחרונות ויפעל בהתאם. היא שבה ודחקה בשני הצדדים להפגין את המנהיגות הדרושה ולחדש את תהליך השלום.

יאיר גבאי חבר מועצת העיר ירושלים וחבר ועדות התכנון והבנייה בבירה תקף את הודעת הגינוי ואמר "שרת החוץ של האיחוד האירופי מדברת שטויות והיא כנראה איננה יודעת איפה נמצאת גבעת המטוס".

אמש פרסמו ארבע המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם הודעת גינוי חריפה נגד הבנייה בירושלים.

בהודעת בריטניה, צרפת, גרמניה ופורטוגל נכתב, "אנו מביעים את דאגתנו הכנה והתנגדותנו הנחרצת להחלטותיה של ישראל שלפיהן תורחב הבנייה בהתנחלויות". 

במשרד החוץ התייחסו להודעת המדינות ואמרו כי "מדובר בגינוי של נציגי מדינות בודדות החברות במועצת הביטחון. כל מדינה שמגנה את ישראל על צעד זה או אחר ורוצה לקדם את השלום, עדיף לה שתמצא דרך להביא את את הפלסטינים לשולחן המשא ומתן".

"במקום לקרב בין הצדדים, המדינות המגנות רק יוצרות ריחוק גדול יותר בין ישראל לפלסטינים ומעודדות את נציגי הרשות שלא לחזור למשא ומתן", הוסיפו במשרד.