הרב רונצקי: קידוש השם

הרב רונצקי שליווה את ת' במהלך הקורס, מתרגש, "בחורה עם יראת שמיים, חוץ מסרבל הטיסה היא מקפידה על חצאית, זה קידוש השם".

בני טוקר , י"ד בטבת תשע"ג

מסדר כנפיים
מסדר כנפיים
פלאש 90

התרגשות רבה לקראת מסדר כנפיים היום במסגרתו יקבלו בוגרי קורס טיס את כנפי הטיסה, בתוכם ארבע בנות בהן ת', שתהיה אשת צוות האוויר הדתייה הראשונה שתשרת כנווטת קרב.

תא"ל במיל' הרבצ"ר לשעבר, הרב אביחי רונצקי ראש ישיבת איתמר, מכיר את ת' שלדבריו הקפידה לשאול שאלות הלכתיות במהלך הקורס היוקרתי.

"אני מתרגש, אני מכיר אותה. עוד כשהייתי רבצ"ר היא באה לשאול שאלות על המציאות המורכבת, כי בקורס כזה יש 99 אחוז גברים. היא מקפידה כל הזמן ללכת עם חצאית כמובן מלבד סרבל הטיסה. גם בשהות במטוס אין בעיית ייחוד, כי הרי אין שום דרך לעבור בין תא הנווט לתא הטייס".

לדבריו ת' היא בחורה יראת שמיים מאוד, "התרשמתי כל הזמן מהמצוינות שלה, הרצינות הדתית שלה, היא הייתה גם תלמידה ומדריכה באולפנה. אח שלה לומד אצלנו בישיבה ומתחיל גם הוא קורס טיס".

הרב רונצקי מספר על הפציעה של ת' בזמן טיסת הסולו וההסבה לנווטת קרב, "כפי שפורסם היא נפצעה בטיסת הסולו, הייתה תקלה במטוס בזמן הנחיתה והוא סטה במסלול לקראת התרסקות. היא לחצה על כסא המפלט מהקרקע שזה דבר נדיר מאוד, הכסא עף לגובה מאה מטר. היא שברה כמה חוליות ואושפזה לכמה חודשים. ביקרתי אותה כמה פעמים ובסופו של דבר היא עברה למגמת נווטות", מספר הרב רונצקי ביומן ערוץ 7.

לרב רונצקי אין המלצה גורפת לבנות בכל הנוגע לשרות צבאי, אבל לדבריו כל בת צריכה לבדוק בעצמה את הסוגייה, "ת' הוכיחה שאין בהכרח סתירה בין הנחישות והמהירות שנדרשים במטוס קרב לבין הצניעות.  אבל כל בת צריכה להכיר את עצמה, כי בהחלט יש בשרות הצבאי התמודדות לא פשוטה בסוגיית ערך הצניעות. יש מסלולים לבנות בלבד אבל לא בכל המסלולים. אם בת רוצה ללכת לשרות לאומי, אדרבא שתלך לשרות לאומי.

אם היא לא מוצאת משהו מאתגר שתנסה בשרות הצבאי ויש ב"ה כל מיני עמותות כמו אלומה שעוזרות בהכוונה. אגב דווקא בקורס טייס יש פחות בעיה כי נמצאים ביחד פחות ממה שנמצאים בחיילות היבשה, וחוזרים יותר הביתה. גם מבחינת החיספוס, לוחמות יבשה זה לא כמו טייסת או נווטת שזו לוחמה נקייה יחסית. מבחינתי ת' היא מקור לגאווה באופן יחידני, לגבי העניין כתופעה גורפת אני לא יודע אם זה נכון שזו תהיה תופעה גורפת. בכל מקרה מדובר במקרה הזה בקידוש שם שמיים".