"ההכנות לכנס עברו בשקט יחסי"

לקראת כנס מכון פוע"ה מספר הרב בורשטיין על החידושים הרפואיים, על המכתב מארגוני הנשים ועל העידן שאחר הרב אליהו "אין לו תחליף".

ישי קרוב , י"ח בטבת תשע"ג

הרב מנחם בורשטיין
הרב מנחם בורשטיין
שלומי שלמוני

הכנס השנתי ה-13 של מכון פוע"ה יתקיים ביום רביעי הקרוב בבית הכנסת 'ישורון' בירושלים.

בראיון לקראת הכנס סיפר ראש המכון, הרב מנחם בורשטיין, כי הכנס הביא למהפך גדול, "יש המון חידושים שה' שולח לטובתנו ואנשים מכירים אותם על ידי הכנס".

הרב בורשטיין סיפר כי השנה הם החלו לקיים את כנס נשים בו השיעורים מועברים על ידי מרצות, "יש שיח נשים שרק נשים יכולות להעביר לנשים. הכנס השבוע הוא כנס מקצועי לרבנים וכמובן עזרת נשים פתוחה".

ומה מתחדש משנה לשנה? על כך השיב ראש מכון פוע"ה כי "כל שנה יש דברים חדשים. גם אני התפלאתי על כך, אבל סיפר לי היום מישהו שרק בגנטיקה יש כאלו שינויים שאם במחשבים כל שנה וחצי זה עולם חדש, אז בגנטיקה כל שנה זה עולם חדש".

"את הדברים האלו צריך לדעת" הדגיש הרב בורשטיין, "אנחנו צריכים לדעת איזה חידושים יש, ולקבל את החידושים ולבדוק אותם הן מהפן ההלכתי והן מהצד הרפואי ואנחנו מקפידים לתת בכל נושא את שני הפנים".

הכנס השנה יעסוק בחידושים בגניקולוגיה וידון בדילמות והתמודדויות. אחת הדילמות עליה סיפר הרב בורשטיין היא האם להעניק טיפולי פוריות לזוגות בעלי מגבלויות, "מדובר בשאלות כבדות משקל ובנוסף לאישור של העובדת הסוציאלית מבחינה חוקית, יש מקורות בחז"ל".

הרצאות נוספות בכנס ידונו בשאלות של חרדות בהריון, פריצת דרך חדשה בבדיקת מי שפיר, הרב ליאור ידבר על פסיקה מיוחדת בנושא חתן וכלה ודרכים לשיפור פריון, בעיות קשב וריכוז - האם זה עובר בתורשה, האם לטפל בפג, האם לברך שהחיינו על ילד עם תסמונת דאון, האם מותר לבחור את מין העובר ועוד.

"הידיעה שאתה יודע לפעמים שצריך לנתח דקה אחרי הלידה וצריך לעמוד ליד האשה עם מכשיר הנשמה ולנתח את העובר, זה פותר הרבה בעיות", הבהיר הרב בורשטיין שהביא דוגמא להצלה הנובעת מהתפתחות הרפואה, "אשה ששכבה בבית החולים  ליד אשה שטופלה על ידינו, לילד שלה היתה בעיה קלה יותר משלנו. אצל הזוג השני, הרופאים טיפלו בולד והצילו את הלב אך היה לו שיתוק מוחין משום שהם לא ידעו שיש לו בעיה, ולא נתנו לו הנשמה בלידה".

ראש מכון פוע"ה התייחס לעידן שאחר הרב מרדכי אליהו זצ"ל שהיה פוסק המכון, "אין תחליף לרב אליהו" קובע הרב בורשטיין מחד ומספר מאידך כי הרבנים בהם המכון מתייעץ הם בין השאר הרב יעקב אריאל, הרב דב ליאור, הרב זילברשטיין, הרב קרליץ, הרב וואזנר ועוד, "אין פוסק גדול שאנחנו לא שואלים אותו בשאלות עקרוניות. אמנם מסובך וקשה שאין מי שחותך, אבל בהחלט קיים קשר יומיומי עם אותם הפוסקים".

לקראת סיום השיחה התייחס הרב בורשטיין להתקפות של 'קולך' וארגוני הנשים בשנה שעברה בטענה שהארגון מדיר נשים, "השנה זה עבר בשקט בזכות הההידברות שלנו". עם זאת ציין הרב בורשטיין כי גם השנה הם קיבלו תלונות מחלק מארגוני הנשים, "קיימנו כנס של נשים בעקבות בקשת הנשים וגם על זה קיבלנו מכתב זועם על כך שמדובר ב'הדרת גברים'. מה שתעשה הן לא יהיו מרוצות".