ביה"ד: עובדי פלאפון יוכלו להקים ועד עובדים

בית הדין הארצי לעבודה אישר לעובדי פלאפון להתארגן לועד עובדים, "פלאפון תימנע מפעולות לסיכול ההתארגנות", נכתב.

ישי קרוב , כ' בטבת תשע"ג

פלאפון
פלאפון
ערוץ 7

בית הדין הארצי לעבודה החליט אחר הצהריים כי למעסיק אין שום זכות להתערב או להביע את דעתו בהתארגנות עובדים ראשונית.

בכך קיבל ביה"ד את עמדת ההסתדרות שאליה הצטרף גם היועמ"ש של הממשלה.

שופטי בית הדין לעבודה כתבו בפסק הדין, "ניתן בזה סעד זמני כללי לפיו פלאפון תימנע מפעולות לסיכול ההתארגנות ומהשפעה על עובדיה ולא תנקוט בכל פעולה, בין בהתבטאות, בין במעשה ובין במחדל, העלולים לפגוע במימוש זכות העובדים להתארגנות, לרבות אמצעי משמעת, השעיה פיטורים וכיוצ"ב, על רקע מימוש זכות ההתארגנות של העובדים".

עוד קבעו השופטים כי "החברה לא תקיים מעקב אחר העובדים שהתארגנו, או אחר עובדים שבחרו שלא להתארגן, בדרך של ניהול רשימות או אחרת".

כזכור ההסתדרות הגישה את התביעה לביה"ד בעקבות התנהלות של הנהלת פלאפון שניסתה לסכל את התארגנות העובדים. ביה"ד אף קבע כי הנהלת פלאפון תימנע מהצגת עמדתה באשר להתארגנות בכל צורה כלפי עובדיה.

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני אמר בתגובה לפסק הדין כי "זהו יום היסטורי לחופש ההתארגנות של העובדים במדינת ישראל. אני בטוח שפסק הדין הזה יביא להתארגנויות עובדים רבות בכל המגזרים כאשר הם ומחליטים לגבי עתידם ללא שום לחץ בהתערבות של המעסיק".

"אני קורא לכל העובדים במדינת ישראל: קחו את גורלכם בידכם, קומו והתארגנו ללא מורא וללא פחד כי זוהי הדרך היחידה לשפר את מצבכם".

יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות , אבי ניסנקורן אמר כי "מדובר בהחלטה היסטורית לדמוקרטיה הישראלית ולחופש ההתארגנות במדינת ישראל. מהיום ההחלטה האם להצטרף לארגון עובדים ולהקים ועד תהיה נתונה בידיהם של העובדים בלבד, ורק בידי העובדים, ללא שום צורך מצדם להתחשב ברצונותיו או בדעתו של מי שמעסיק אותם ואחראי על מטה לחמם ופרנסתם".

יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', התייחסה הערב בדף הפייסבוק שלה, להחלטה ואמרה כי מדובר ב"החלטה מדהימה של בית המשפט בעניין התאגדות עובדי פלאפון - שאוסרת התערבות מעסיק בהליך ההתאגדות של עובדים. זו החלטה היסטורית ואמיצה".

"היא חשובה במיוחד כי ההנהלה ניסתה לטרפד באופן ברוטלי ואלים את נסיון העובדים להתאגד. זו אבן דרך בתחום יחסי העבודה, ותמרור אזהרה למעסיקים כמו מנכ"ל פלאפון גיל שרון, שנהג באופן מביש כלפי עובדיו. אני מקווה שההחלטה תחזק ותעודד עוד עובדים שמנסים להתאגד, אבל פוחדים לעשות זאת".