השופטת נגד העירייה: קנס של שקל למשליך פסולת

שופטת בית המשפט לעניינים מקומיים בי-ם תקפה במילים חמורות את התנהלות פקחי העירייה: "התעמרות והתעללות באזרח"

שלמה פיוטרקובסקי , כ"א בטבת תשע"ג

שקל אחד בלבד
שקל אחד בלבד
צילום: פלאש 90

שופטת בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים, שרון לארי בבלי, הטילה קנס של שקל אחד בלבד על משליך פסולת בניה ללא היתר מהעירייה.

השופטת ציינה, כי מאחר שהנאשם לא התייצב ולא הגיש כתב הגנה, לא ניתן לעשות דבר אלא להרשיע אותו באישום נגדו וזאת על פי החוק.

אולם, כאשר הגיעה לגזור את דינו של הקבלן משליך הפסולת קבעה השופטת כי התנהלותם של פקחי העירייה מצדיקה תגובה הולמת מצידה.

השופטת ציינה, כי "מעיון ברשימת הדוחות הנ"ל ניתן לראות כי חלק מן הדו"חות נרשמו באותה דקה ממש ע"י אותו פקח עצמו (בשני דוח"ות בעלי מספרים שונים, בגינם נפתחו שני תיקים שונים בביהמ"ש), בחלקם נרשמו שני דוחו"ת נפרדים באותה דקה ממש ע"י שני פקחים שונים – כאשר כל אחד מן הפקחים נרשם גם כעד תביעה בדו"ח של זולתו, ובחלקם נרשמו הדוח"ות בהפרש של מספר דקות בין דוח לדוח, על ידי שני פקחים, מבלי שניתנה לנאשם הזדמנות לפנות את הפסולת בפרק זמן סביר".

לדבריה, "פעם נוספת, אין לי אלא להתריע כי המדובר בהתנהלות פסולה (שלא לאמר שערורייתית) של הפיקוח העירוני. התנהלות זו אינה אלא התעמרות והתעללות באזרח, תוך ניצול מרות, כח ושררה שלא כדין. ריבוי דוחות כאמור גורם לזילות הפיקוח העירוני והקנסות המוטלים על ידו, עד כדי חוסר אונים של האזרח שבתוך מספר דקות מאמיר חובו לסך של אלפי שקלים".

"מאחר והנאשם לא התייצב לדיון ומאחר והורשע בהעדרו, ובשים לב להתנהלות הפיקוח העירוני כמפורט לעיל, אני גוזרת על הנאשם קנס בסך שקל אחד, לתשלום לא יאוחר מיום 1.3.13", קבעה השופטת.