ארדן: סוף לסחר בחיות בר

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין החליט לאשר את היוזמה של השר גלעד ארדן, לאסור על סחר בחיות בר למטרות רווח בישראל.

ניר הר זהב , כ"ג בטבת תשע"ג

קופים בספארי
קופים בספארי
צילום: פלאש 90

חוות מזור להרבעת קופים צפויה להיסגר בתוך שנתיים בעקבות החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה. היום (שבת) פורסם כי יהודה וינשטיין החליט לאשר את היוזמה של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, לאסור על סחר בחיות בר למטרות רווח בישראל.

לדברי השר ארדן, "המדיניות החדשה שאושרה קובעת במפורש שהשיקולים המוסריים המנחים את מי שמבקש לצמצם כאב וסבל אצל בעלי חיים, גוברים על שיקולים כלכליים". על פי התקנות שיתקן השר, בתוך כשנתיים ניתן יהיה לייבא לישראל קופים במספרים קטנים למטרות מחקר, אך אסור יהיה להרביע אותם ולסחור בהם. רבייה בחווה תתאפשר לצורך אספקת קופים לניסויים למחקר רפואי בארץ בלבד. בהודעה שפרסם ארדן העמוד הפייסבוק שלו, הדגיש כי הצריכה של המחקר הישראלי בקופים הינה בהיקפים נמוכים ביותר.

השר הוסיף וכתב כי "בניגוד לבקשתי, קבע היועץ המשפטי לממשלה כי למשך תקופת מעבר של שנתיים בלבד, יתאפשר ייצוא קופים לחו"ל למחקר רפואי, ללא צורך להוכיח כי הוא מחקר מציל חיים (דרישתי היתה שגם בתקופת המעבר, יצוא לחו"ל יוגבל למחקר מציל חיים בלבד), וזאת בכדי לאפשר לחוות מזור להיערך לקראת כניסת איסור היצוא לתוקף".

תנו לחיות לחיות, האגודה נגד ניסויים בבעלי חיים ועמותת מאחורי דלתות המעבדה מברכות על החלטת השר "אנו מברכים על החלטת השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, אשר מורידה את המסך על אחת מצורות האכזריות הקשות ביותר כלפי בעלי חיים בישראל. חוות מזור מהווה כתם שחור על החברה הישראלית מאז תחילת שנות ה-90. במהלך תקופה זו, היא אחראית לחטיפתם מהטבע, כליאתם, ושליחתם לניסויים אכזריים של אלפי קופים. אנו נמשיך לפעול גם במהלך השנתיים שעד לכניסת ההחלטה לתוקף, על מנת למנוע את הסחר הכלכלי המסואב והאכזרי שמבצעת חוות מזור בקופים.

החלטת השר להגנת הסביבה מעבירה מסר ברור וחד משמעי לכל מי שמתעלל בבעלי חיים לפרנסתו, על פיה הציבור בישראל אינו מוכן עוד לעבור בשתיקה על פרקטיקות אכזריות שקיימות רק מכיוון שקומץ של אנשים מתפרנסים מהן ומבצעים הרחק מהעין הציבורית, תוך התאכזרות שאיננה יודעת גבולות כלפי בעלי החיים. זהו יום שמח לכל מי שההגנה על החלש וחסר הישע הינה צו המצפון עבורו. אנו מקווים שגם פרקטיקות ניצול ודיכוי נוספות ביחס לבעלי החיים בחברה המערבית יסתיימו במהרה וילכו לתהום הנשיה בעקבות חוות מזור, ונמשיך לפעול לשם כך."