בית כנסת - גם ברמת אביב ג'

למרות מזג האוויר הסוער הצטופפו מאות תושבים חילוניים ומסורתיים מרמת אביב ג' בת"א להנחת אבן הפינה לבית הכנסת הראשון בשכונה.

חיים לב , כ"ח בטבת תשע"ג

ח"כ גפני חותם על מגילת היסוד לבית הכנסת ברמת
ח"כ גפני חותם על מגילת היסוד לבית הכנסת ברמת
ערוץ 7

למרות מזג האוויר הסוער וגשם הזלעפות שירד על העיר תל אביב, הצטופפו אמש מאות תושבים חילוניים ומסורתיים משכונת רמת אביב ג' בתל אביב, על מנת לחנוך את הנחת אבן הפינה לבית הכנסת הראשון שייבנה בשכונה - אשר ייקרא בית הכנסת "כלל ישראל".

את בית הכנסת החדש יזם תא"ל בצה"ל ונשיא התאחדות התעשיינים צביקה אורן אשר עמל 12 שנים על מנת לזכות ולראות את בניית בית הכנסת לטובת תושבי השכונה, אשר עד עתה לא היה להם בית כנסת בסמיכות.

אורן אשר פתח את טקס הנחת אבן הפינה אמר בדמעות כי גם בשמחות המשפחתיות האישיות שלו הוא לא התרגש כל כך. "אני עומד כאן היום כיהודי שעבד הרבה שנים כדי להתגבר על כל המהמורות על מנת שנזכה לבית כנסת בשכונה שלנו, כדי שכל מי שרוצה ללמוד תורה יוכל לעשות זאת, כל מי שירצה לומר קדיש על קרוב משפחה - יוכל, וכדי שבשבתות וחגי ישראל הילדים שלנו יוכלו לראות בעיניהם מסורת ישראל מהי".

במעמד שהתקיים באוהל ותחת גשם זלעפות, נשא דברים מרגשים הרב הראשי לת"א יפו הגרי"מ לאו שליט"א שאמר כי בעוד אין מדינה בעולם   - בטהרן או במדינות נידחות - אשר אין בהן בית כנסת לטובת יהודי המקום, ברמת אביב ג' עד היום לא היה. "אנחנו עדים כאן להיסטוריה של ממש שמתרחשת לאור נחישותו של צביקה אורן ושל תושבי השכונה. אין ספק כי מדובר ברגע מיוחד שמחבר את כל חלקי הציבור אל מסורת ישראל".

הרב לאו ציין כי זכה להיות נוכח בחנוכת בתי כנסת רבים בחייו, אך מדובר באירוע מיוחד ובעל משמעות עצומה. הרב לאו שיבח בדבריו את כל תושבי השכונה אשר נטלו חלק במשימה של הקמת בית הכנסת.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ הרב משה גפני, אשר הגיע לכבד את תושבי השכונה אמר כי מדובר ברגע מיוחד שבו מוכח שוב כי העם היהודי איננו מתרחק מהמסורת אלא מתקרב אליה עוד ועוד, "הציבור הישראלי מאמין יותר ויותר בבורא העולם ומתקרב יותר לתורה ולמצוות, ליהדות ולמסורת. האירוע הזה היום, כאן, ברמת אביב ג', מעיד על כך יותר מכול".

ח"כ הרב גפני אמר כי עזב את כל עיסוקיו בעת מערכת הבחירות, ולמרות בעיות התנועה הקשות בעת הגשמים, כדי להגיע לחנוכת בית הכנסת, "אנחנו עומדים כאן היום, תחת גשם זלעפות, קשישים וילדים, אבות ואימהות, כולם רוצים קשר למסורת. יהודים מכל העדות באו לחגוג את הנחת אבן הפינה לבית הכנסת הראשון בשכונה. אין ספק שנחישותו של צביקה אורן ותושבי השכונה יגרמו לכך שבית הכנסת ייבנה בזמן קצר ביותר".

"ההצלחה שלכם להגיע לרגע הזה אחרי כל כך הרבה מאמצים, היא רק בזכות כך שלא חששתם שילעגו לכם, לא חששתם מה יגידו השכנים ומה יגיד ראש העיר.  עשיתם את מה שנכון.  לחמתם 12 שנה להקים בית כנסת בשכונה בתל אביב -  והצלחתם".

את הדברים חתם באומרו כי "זכיתי להיות בחיי באלפי אירועים, טובים ומשמחים וכאלו שלא היו משמחים, היום זהו אחד האירועים המרגשים ביותר שזכיתי להיות בהם. מדובר בהוכחה הניצחת כי העם היהודי מתקרב יותר ויותר למסורת, ולא יעזור דבר לכלי התקשורת שמנסים להרחיק את הציבור במדינה מהתורה, מהמצוות ומהמסורת היהודית. זהו אירוע של כלל ישראל".