מאבן גבירול ועד מאיר אריאל – כנס הפייטנים

כנס הפייטנים השני מתקרב ועל רקע פריחת עולם הפייטנות הוא צפוי לעורר תשומת לב, בין השאר גם בשל שילובים מעניינים הצפויים בו.

שמעון כהן , ב' בשבט תשע"ג

אלמליח וחברים
אלמליח וחברים
ארכיון

ההכנות לכנס הפייטנים השני שיתקיים לחופי ים המלח מושלמות בימים אלה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הזמר והפייטן ליאור אלמליח על הכנס שהוא מהמובילים והיוזמים ובכוונתו להפוך למסורת שנתית בתרבות הישראלית.

הכנס ייפתח באירוע ענק חגיגי בהשתתפות הפייטן הרב חיים לוק, אמיל זריהן וליאור אלמליח עצמו יחד עם להקת פרחי ירושלים ומישל כהן כפייטן צעיר אורח.

אלמליח, המנהל האמנותי של האירוע כולו מספר על התעניינות גוברת והולכת בעולם הפיוט, גם למי שבעבר לא עסק באפיק המוזיקאלי הזה, כך ניתן למצוא כיום יוצאי אירופה ומקומות נוספים המתעניינים במוסיקה שעד לא מכבר נחשבה נחלתם של יוצאי צפון אפריקה ועדות המזרח האחרות בלבד.

באירוע צפויים הבאים לשמוע עיבוד מיוחד ומסקרן לשילוב מילותיו של מאיר אריאל בשירו 'מודה אני' ו'ימלא פי' של אביהו מדינה. לדבריו קיימים כיום לא מעט טקסטים העומדים בזכות עצמם והקהל כיום פתוח לשמוע שילובים מעניינים שכאלה שניתן לכנותם 'פיוטים עכשוויים' "רוב המופע אותנטי אבל יש גם נגיעות עכשוויות".

בהמשך דבריו התייחס אלמליח לתופעת הפריחה הכללית של עולם הפיוט, תופעה הבאה לידי ביטוי ביצירתם של אמנים מרכזיים כדוגמת ברי סחרוף, אתי אנקרי, מיכה שטרית, קובי אוז ואחרים המשלבים שירת פייטנים ביצירתם העכשווית. לדבריו כל אחד מהיוצרים הללו מגיע אל החומרים מתוך ראייתו האישית והעצמית, אם מתוך רצון לשוב אל הטקסט הקדום, אם מתוך חיפוש אחר שפה יפה לנוכח הזילות הקיימת כיום בשפה העברית, אם מתוך חיפוש אחר בית אבא ואם מתוך שאיפה אחר שורשי העבר.

עם זאת הוא מציין כי המאחד כמעט את כולם הוא יחס הכבוד והיראה שהעניקו לטקסטים של ריה"ל, איבן גבירול ואחרים. לצד הדברים ניתן לשמוע מאלמליח נימה ביקורתית מסוימת, אם כי זהירה, כלפי מי שניסה לנצל את הטרנד העכשווי ויצר יצירות "טרמפיסטיות" מבלי להעמיק חקר בחומר הכתוב ומבלי להתחבר אליו באמת. לדברים אלה הוא מוסיף ומציין כי הם נאמרים מתוך ראייה אישית שלו, מעין פרשנות אישית שאין לקבוע אותה כמסמרות ביחס לאמן כזה או אחר.

על ההתעניינות הרבה סביב הכנס הוא מספר כי בשלב זה, כשלושה שבועות לפני הכנס נותרו רק חדרים בודדים עבור המעוניינים להשתתף באירוע שהולך ותופס לו מקום של מסורת בתרבות הישראלית. השאיפה לקראת הכנס הבא תהיה להמשיך ולהרחיב את מעגל היוצרים הצפויים להשתתף באירוע. "ההתעניינות מעידה על כך שאנשים צמאים לפיוט, מעוניינים לראות את כל הפייטנים הללו תחת קורת גג אחת. זה מהווה עבורנו חומר למחשבה לקראת הפעמים הבאות".