חגית ריין: "תפילת אמהות לא חוזרת ריקם"

אמו של רס"ן בניה ריין הי"ד, אשר השתתפה בערב השקת ספר העוסק בסיפור החסידי סיפרה על אמונתה בעקבות המשבר שחוותה.

ידידיה בן אור , ו' בשבט תשע"ג

בניה ריין
בניה ריין
מתוך האתר על בניה ריין

חגית ריין, אמו של רס"ן בניה ריין הי"ד, השתתפה השבוע בהשקת ספר שעוסק בסיפור החסידי במכללה ירושלים.

ריין ריגשה את הקהל כשסיפרה, כי למרות שאיבדה את בנה במלחמת לבנון השניה לא איבדה את אמונתה בכוחה של התפילה בכלל ובכוחה של תפילת אמהות בפרט.

"אני אומרת לכם תפילות של אמהות לא חוזרות ריקם" שבה חגית והצהירה בקול חנוק למול קהל מרוגש עד דמעות.

יוזמת הערב, ראש החוג לספרות במכללה ירושלים ד"ר יעל אראלי סיפרה ש"עוצמת האמונה של חגית למרות האבדן הגדול שחוותה הדהימה אותי עם כל יתר קהל המאמינים שישב מצומרר באולם ושעל פי רוב אמונתו לא עומדת למבחן כזה. דבריו של בניה ז"ל הפכו עבור אימו לצוואת חיים אותה היא מבקשת להנחיל".

כמאתיים איש, מגילאים שונים התכנסו בערב זה להשקת ספר המחקר "הסיפור החסידי - מפתח לגלגולי מוטיבים" של ד"ר דינה לוין, מרצה בחוג לספרות במכללה. את הערב פתחו יו"ר אגודת הסופרים בישראל המשורר הרצל חקק ואחיו המשורר בלפור חקק ששיריהם מופיעים בספר שברכו את כלת השמחה ד"ר לוין ותארו את ייחודיותו של הספר ואת תכניו המרכזיים.

הספר בוחן את האופן שבו מהווה הסיפור החסידי צומת מכריע בבניית התודעה היהודית על ידי בחינת מוטיבים מרכזיים מאחד מסיפורי הבעש"ט וגלגוליהם עד לספרות העברית החדשה בת זמננו – התפילה, הציפור והאילן.

בהמשך הערב ניתח ראש ישיבת קריית יעקב הרצוג - מדרשיית נעם בכפר סבא הרב צבי אזרחי את אתגר התפילה בעידן המודרני וב'דור המסכים' תוך שהוא נותן דוגמאות משדה החינוך מחד ואנקדוטות הומוריסטיות מאידך וסוחף את הקהל. הרב ניתח את הקשיים העומדים כיום בפני האדם המאמין והציע כמה דרכים להתחברות אל מעמד התפילה ואל מילות התפילה.

נורית בנק הרצתה בליווי מצגת על תשמישי קדושה המיוחסים לגדולי החסידות כגון סידורי הבעש"ט, טלית הבעש"ט ומכתבים בכתב ידו. כמו כן הוצגו תשמישי קדושה וחפצים של ר' נחמן מברסלב, האדמו"ר מרוז'ין ואחרים. לסיום הודגמה האווירה החסידית הייחודית במבחר ציורים של ציירים מודרניים שלא השתייכו לחברה החסידית אך נמשכו מאוד לתאר אותה ביצירות האמנות שלהם.

חגית ריין, אימו של רס"ן בניה ריין שנפל במלחמת לבנון השנייה ספרה כיצד התרגשה לקרוא את ההקדשה בפתח הספר שהוקדש לע"נ הנופלים במלחמות ישראל שנפלו על קידוש ה'. "סופרת שמקדישה ספר לכל הנופלים ולא לחייל פרטי – היא אישה גדולה" אמרה.

חגית שתפה את הקהל בהתרגשות שאפפה את כל הנוכחים, כיצד התפילה שלה עצמה השתנתה בעקבות נפילת בנם: "לברך על כוס מים שהכל נהיה בדברו – זו כבר ברכה עם משמעות אחרת לגמרי". ועוד אמרה כי מילות ההלל קבלו משמעות חדשה: "לך אזבח זבח תודה ובשם ה' אקרא - אני נתתי את הזבח הגדול ביותר את הדבר הכי יקר לי ועדיין ובשם ה' אקרא!".כמו כן הקריאה חגית מיומנו של בניה מבחר קטעים שעוסקים ביחסו של בניה אל חווית התפילה וכן קטעים ממסעו לפולין במסגרת שירותו הצבאי שבו הוא מתייחס אל מוטיב הציפור והאילן שעומדים במרכז הספר של ד"ר לוין.

את הערב הנחתה ד"ר יעל אראלי, ראש החוג לספרות במכללה שתיבלה את דבריה במבחר קטעים מתורות ר' נחמן ובקטעי הגות נוספים. אמן הקלרינט מוסה ברלין בליווי בתו אודהליה על הפסנתר הנעימו בניגונים חסידיים ובניגוני נשמה. בסיום הערב החמים בירושלים הקרה הביעה מחברת הספר ד"ר דינה לוין תקווה ותפילה לזכות להמשיך את מעשיהם והנהגותיהם של אבות החסידות ושל קדושי עליון בני זמננו".