'תורה ועבודה': לעצור את שליטת החרדים

'נאמני תורה ועבודה' גיבשו טיוטת הסכם קואליציוני בנושאי דת ומדינה, והם מציעים כי יחליף את הסטטוס-קוו הנמשך מהקמת המדינה.

עדו בן פורת , ז' בשבט תשע"ג

צעירי נאמני תורה ועבודה
צעירי נאמני תורה ועבודה
יח"צ

תנועת 'נאמני תודה ועבודה' גיבשה טיוטת הסכם קואליציוני בנושאי דת ומדינה, והם מציעים כי יחליף את הסטטוס-קוו הנמשך מהקמת המדינה.

בראשית המסמך הם דורשים לעצור את זכות ה"וטו" של כל גורם חרדי כלשונם, על שינויים בנושאי דת ומדינה בישראל.

לגבי מינוי דיינים לבתי הדין הרבניים, דורשים 'נאמני תורה ועבודה' כי ייבחרו רק דיינים אשר יש להם השכלה כללית מינימאלית, "בוועדה למינוי דיינים יהיו חברים שר המשפטים, נשיא בית הדין הרבני והרב הראשי לישראל, דיין אחד, שרה (או סגנית שר) אשר תיבחר בידי הממשלה, שתי חברות כנסת ושתי טועניות רבניות".

בנוגע לגיור, "כל שלושה רבני רשות מקומית יוסמכו לחתום על תעודת גיור. גר, ככל יהודי, יוכל להירשם לנישואין בכל עיר אשר יבחר", בהתייחסם לכותל והמקומות הקדושים הם מציעים כי כל החלטה בנוגע אליהם תתקבל בהסכמה בין משרדי הדתות והתפוצות, הסוכנות היהודית והרבנות הראשית.

'נאמני תורה ועבודה' מציעים כי יחוקק חוק יסוד על השבת, ואמנת 'גביזון - מדן' תשמש כבסיס לפעולת הקואליצייה שתקום, "המדינה לא תממן חילול שבת, אלא בהסכמת הוועדה ויחוזקו מנגנוני דיון, הידברות והכרעה מקומיים בשאלת אופייה של השבת".

את אמנת 'גביזון-מדן' הם מציעים להחיל גם בנושא הסדרי הנישואין במדינה, "ייפתחו אזורי הרישום לנישואין, זוג יוכל להירשם לנישואין בכל עיר אשר יבחר".