השב"כ: עלייה בנסיונות פיגוע בישראלים בחו"ל

בשנת 2012 חלה "עליית מדרגה" בניסיונות לבצע פיגוע ביעדים יהודיים וישראליים ברחבי העולם, בעיקר מצד גורמי חיזבאללה ואיראן.

חגי הוברמן , י"ג בשבט תשע"ג

משלחת זק"א בדרכה לבורגס
משלחת זק"א בדרכה לבורגס
צילום: אבידגור שטרן

בשנת 2012 חלה "עליית מדרגה" בניסיונות לבצע פיגוע ביעדים יהודיים וישראליים ברחבי העולם, בעיקר מצד גורמי חיזבאללה ואיראן. כך קובע דו"ח הסיכום של השב"כ  לשנת 2012.

על פי הדו"ח, בלטה השנה מגמה של פיגועים נגד יעדים שאינם בקו האבטחה הראשון, כדוגמת עובדים מקומיים בנציגויות ישראל, אנשי הקהילות היהודיות או תיירים ישראלים.

בין הפיגועים יצוינו: הפיגוע באוטובוס התיירים הישראלים בבורגס שבתורכיה ב-18 ביולי, בו נהרגו 5 ישראלים ונפצעו עשרות, הפיגוע בו נפצעה באורח בינוני אשת שליח משרד הביטחון בנציגות ישראל בניו דלהי, בעת שנסעה ברכבה בחודש פברואר, ומטען ברכבו של עובד מקומי של שגרירות ישראל בטביליסי גיאורגיה באותו חודש, שהסתיים ללא נפגעים.

לצד העלייה בניסיונות לבצע פיגועים, בצד הסיכול והמניעה בתחום זה, מציינים בשב"כ מספר חסר תקדים של מעצרים וחקירות של פעילי חיזבאללה ו"משמרות המהפכה", שנתפסו במהלך היערכות לקראת מימוש פיגועים נגד יעדים ישראליים בחו"ל. בין אלה: מעצרו לפני שנה בבנגקוק בירת תאילנד של פעיל חיזבאללה, שהיה חלק מתשתית, שהתכוונה לבצע פיגוע המוני נגד מטיילים ישראלים בבנגקוק; מעצר פעיל חיזבאללה בקפריסין ביוני 2012, שעסק באיסוף מידע על יעדי תיירות ותעופה ישראליים, בכלל זה אניות נוסעים ישראליות וטיסות "ארקיע", ומעצר בקניה בחודש יולי של שני פעילים בכירים של "משמרות המהפכה" האיראניים, שעסקו בהכנות לקראת פיגוע נגד יעד ישראלי בקניה.