עצים בשירות הביטחון

פיקוד הדרום ממשיך בפרויקט הייעור הביטחוני בעוטף עזה, שתכליתו נטיעת עצים לטובת הסוואה והגנה על צירי תנועה ומתקנים צבאיים.

ערוץ 7 , י"ד בשבט תשע"ג

עצים לבטחון
עצים לבטחון
(צילום ארכיון: נשים בירוק)

סמוך ליישוב נתיב העשרה שבגזרת עוטף עזה, התקיימו (חמישי) נטיעות עצים רבים, כחלק מפרויקט הייעור הביטחוני.

ייעור בטחוני פירושו נטיעה צפופה של עצים, על מנת שיסוו ויגנו על מתקנים צבאיים או אזרחיים.

לא מדובר בקונספט חדש – החל מ-1948 ועד שנות השישים נטע צה"ל אלפי דונמים של יערות בטחוניים. אולם, חרף היציבות הבטחונית שהתערערה בסבבי ההסלמה האחרונים באיזור הרצועה, הוחלט להחזיר לחיים את הפרויקט בפיקוד הדרום, במסגרת שיתוף פעולה של צה"ל, קק"ל, יחידת ההתיישבות במשרד הביטחון וארגונים נוספים.

ראשיתו של הפרויקט לפני כשלוש שנים. רמ“ט פיקוד הדרום, תא“ל אלקבץ, סיפר לאתר צה"ל כי "החלטנו לפעול בנושא מתוך הבנה שירי הנ"ט יתגבר משמעותית, וסבבי ההסלמה האחרונים מוכיחים שלא טעינו". לדבריו, "אחד הגורמים שהיווה השראה לפרויקט הוא הייעור הבטחוני שכבר קיים באיזור הגבול בצפון".

פרויקט הייעור יגיע לאפקטיביות המלאה בעוד כ2-3 שנים, אז יגיעו העצים לגובה מקסימלי, "כך אפשר גם לדאוג לביטחון התושבים באיזור הרצועה וגם לדאוג שיהיה להם ירוק בעיניים", אמר תא"ל אלקבץ. בינתיים, עד שיהיו העצים מוכנים ליום פקודה, ניתן לומר כי שורר שקט יחסי באיזור, "נכון לעכשיו תושבי עוטף עזה חווים שקט שלא חוו כדוגמתו זמן רב", אמר סא"ל עימאד סיף, קצין ההגנה המרחבית של אוגדת עזה.