"דו"ח בצלם מגמתי ואינו משקף את המציאות"

בצה"ל דוחים בתוקף את מסקנות דו"ח בצלם לפיו בצה"ל ומג"ב מפרים באופן שיטתי את הוראות השימוש באמצעים לפיזור הפגנות.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ז בשבט תשע"ג

כוחות צה"ל בעוטף עזה
כוחות צה"ל בעוטף עזה
צילום: פלאש 90

בשמונה השנים האחרונות נהרגו באזורי יהודה ושומרון לפחות עשרה פלסטינים בגלל שימוש של צה"ל באמצעים לפיזור הפגנות. כך טוען ארגון השמאל "בצלם" בדו"ח חדש המתפרסם הבוקר.

על פי הארגון, חיילי צה"ל ושוטרי מג"ב מפרים באופן שיטתי את הוראות השימוש באמצעים לפיזור הפגנות.

דובר צה"ל דוחה את מסקנות דו"ח בצלם שפורסם הבוקר וקובע, כי "מדובר בדו"ח מגמתי אשר עוסק בעיקרו במקרים שחלקם ישנים וחלקם עדיין נמצאים בחקירת מצ"ח. המקורות המוצגים בדו"ח הנוגעים לשימוש באמצעים לפיזור הפגנות ברובם אינם תקפים או רלוונטיים, והאירועים החריגים עליהם הצביע הארגון אינם משקפים את שגרת עבודת הצבא".

דובר צה"ל מציין, כי "כללי הפתיחה באש לפיהם נוהג צה"ל מגובשים על ידי הגורמים המבצעיים בתיאום מלא עם הגורמים המשפטיים. הם מנוסחים בבהירות באופן הנותן מענה לתרחישים שונים, ומועברים באופן שוטף לכל חיילי צה"ל. כן יש לציין, כי כלל החיילים צפויים לעשות שימוש באמצעים לפיזור הפגנות עוברים הכשרה והסמכה ייעודית לשימוש באמצעים אלה".

"צה"ל עושה ככל שביכולתו כדי להבטיח כי השימוש באמצעים לפיזור הפגנות ייעשה בהתאם לכללי הפתיחה באש הרלוונטיים, תוך מזעור הפגיעה במתפרעים. הדבר נעשה, בין היתר, כדי לשמור על היציבות הביטחונית באזור", מוסיף דובר צה"ל, "לבסוף יודגש, כי צה"ל בוחן לעומק את התלונות המוגשות אליו, בהן טענות על הפרה של כללי הפתיחה באש, ובמקרים המתאימים, נפתחת חקירת מצ"ח בהתאם למדיניות החקירות שאושרה ע"י בית המשפט העליון".