שוויץ: הארגונים היהודיים נגד הנשיא

ביקורת חריפה הושמעה אמש על ידי ארגונים יהודיים בשוויץ נגד הנשיא מאורר, שהתעלם לחלוטין מחלקה של שוויץ בהשמדת היהודים בשואה.

חיים לב , י"ח בשבט תשע"ג

שוויץ
שוויץ
פלאש 90

ביקורת חריפה הושמעה אמש על ידי הארגונים היהודים בשוויץ נגד נשיא שוויץ וולי מאורר שהתעלם לחלוטין מחלקה של שוויץ בהשמדת היהודים בשואה.

במסגרת אירועי יום השואה הבינלאומי שצוין ביום ראשון השבוע ברחבי העולם, השמיע נשיא שוויץ מאורר, הצהרה מיוחדת בה אמר כי שוויץ נשארה "ארץ החירות והמשפט" גם בעת המלחמה, והפכה למקלט בטוח לאנשים נרדפים רבים.

דבריו אלו של הנשיא גרמו לתסיסה רבה בקרב הארגונים היהודים בשוויץ ובאירופה בכלל, לאחר שבדבריו הנשיא גלגל עיניים והתעלם כליל מחלקה של שוויץ בשואה, לאחר שרק כ־ 25,000 מהיהודים שביקשו להיכנס למדינה הורשו להיכנס אליה, ואילו עשרות אלפי יהודים אחרים גורשו חזרה הישר למשרפות שבמחנות ההשמדה באושוויץ.

ראשי הארגונים הביעו פליאה רבה שנשיא שוויץ מתעלם מדו"ח רשמי של ממשלת שוויץ שקבעה לפני שנתיים כי שוויץ אכן פינתה חזרה פליטים יהודים רבים שהגיעו מזירות הלחימה, וזאת על אף שממשלת שוויץ ידעה היטב על תכנית הפתרון הסופי של הגרמנים ימ"ש.

הדבר לא התבטא רק בזאת, אמרו בארגונים היהודים. "שוויץ באופן שיטתי בזזה במשך כל השנים מיליארדי דולרים וזהב שהיו טמונים בכספות בבנקים בשוויץ, שהופקדו בידם על ידי אלפי יהודים מגרמניה וממדינות מזרח אירופה, ולא השיבה עד היום חשבונות בנק ופוליסות ביטוח חיים של קרבנות שואה. יתירה מכך במקרים רבים קרובי הנספים באו לתבוע את כספם אולם הבנקים העמידו פנים שהם לא היו קיימים, וביקשו תעודות פטירה על אף שידעו כי לא ניתן להביא מסמכים אלו" אמרו.

הארגונים היהודים קראו לנשיא שוויץ לפרסם הבהרה ולחזור בו מדבריו. "לא יתכן כי נשיא שוויץ יבוז לדברי ימיה וההיסטוריה של שוויץ שנלמדים בכל בית ספר במדינה".