עשרות רבנים: להציג מועמד לכהונת הראשון לציון

עשרות רבנים מכל גווני הציבור הדתי לאומי חתמו על "קול קורא" לציבור הדתי לאומי להעמיד מטעמו מועמד לכהונת הרב הראשי הספרדי.

שלמה פיוטרקובסקי , כ' בשבט תשע"ג

מועצת הרבנות הראשית
מועצת הרבנות הראשית
חזקי עזרא

בעיתוני סוף השבוע ובעלוני השבת יתפרסם השבת, שבת פרשת יתרו, "קול קורא" לציבור הדתי לאומי בחתימת עשרות רבנים, בו קוראים הרבנים להעמיד מועמד ציוני לכהונת הרב הראשי הספרדי.

על ה"קול קורא" שכותרתו "לשני בתי ישראל" כשמו של מאמר ידוע שפרסם הראי"ה קוק זצ"ל, חתומים קרוב למאה רבנים מבני הציונות הדתית, מרבני גוש עציון דוגמת הרב ישראל רוזן והרב אמנון בזק ועד הרב יהושע צוקרמן המזוהה עם ישיבת הר המור.

הרבנים אומרים כי "בעקבות ההצלחה בבחירות והמצב הפוליטי החדש שנוצר, אנו קוראים לנציגנו בכנסת למנות רבנים ראשיים אשכנזים וספרדים מבני הציונות הדתית". לדבריהם, המצב המביש שבו הציונות הדתית מוותרת באופן אוטומטי על כסא הרבנות הספרדית לטובת דילים עם תנועת ש"ס חייב להפסק, "בקרב תלמידינו ישנם תלמידים ספרדים ראויים ומוכשרים ואין למדר אותם מתפקידי רבנות".

יוזמי המכתב אומרים כי הדיל המדובר – בו הכסא הספרדי ניתן לש"ס תמורת הכסא האשכנזי מלבד היותו חסר הגינות כלפי בני עדות המזרח הציוניים, פרקטית הוא גם לא הוכיח את עצמו כבר מספר פעמים: הן בבחירות הקודמות לרבנות הראשית בהן הפסיד הרב יעקב אריאל את התפקיד והן ברבנות ירושלים- בה העסק תקוע כבר כמעט עשר שנים. המקרה היחיד בו הצליח הדיל הוא ברבנות פתח תקווה אלא ששם מדובר במגרש הביתי המוחלט של הציונות הדתית, כך שקשה להתרשם מיעילות הדיל למקומות אחרים.

מלבד זאת, האפשרות שהרב יצחק דוד גרוסמן, רב העיר מגדל העמק, יכנס למירוץ לתפקיד הרב הראשי האשכנזי, טורפת לכאורה את הקלפים ומעלה חשש כי במקרה שכזה ה"דיל" יקרוס בכל מקרה והציונות הדתית תצא קירחת מכאן ומכאן.

כמועמד אפשרי מקרב רבני הציונות הדתית לכהונה זו מוזכר שמו של הרב שמואל אליהו, חבר מועצת הרבנות הראשית ורב העיר צפת.

יש לציין כי מבין המועמדים הציוניים – כולל אלו האשכנזים – זוכה הרב אליהו לתמיכה הרחבה ביותר בין אנשי הגוף הבוחר לרבנות הראשית, במיוחד בקרב אנשי הפלג החרדי- אשכנזי. כך למשל, זכה הרב אליהו ברוב מוחץ של 98 חברים בגוף הבוחר שהצביעו עבורו בבחירות למועצת הרבנות הראשית. עם זאת חשוב להדגיש, כי הרב אליהו עצמו איננו מקדם בשלב זה את מועמדותו לכהונה זו וכי קריאתם של הרבנים איננה ממוקדת בו אישית.