גם בתשע"ג: נערכים לחילוץ טייס משטח אויב

חלפו שנים מהפעם האחרונה שבה טייס נטש מטוס קרב בשטח אויב, אך בחיל-האוויר נערכים גם לתרחיש כזה.

עדו בן פורת , כ"ח בשבט תשע"ג

יחידת החילוץ של חיל האויר 669
יחידת החילוץ של חיל האויר 669
צילום: פלאש 90
חילוץ טייס משדה הקרב הוא משימה מורכבת וסבוכה, שעשויה להפריד בין חיים ומוות.

השבוע, התכנסו בטייסת הינשוף "החרב המתהפכת" כל כוחות חיל-האוויר אשר עשויים לקחת חלק במשימה כזו, על מנת לתאם דרכי פעולה אפשריות. 

"מדובר במשימה שעלולה לקרות בכל רגע נתון, אפילו מחר בבוקר", אמר לאתר חיל האויר רב-סרן ברוך, ראש מדור מסוקים במחלקת מבצעים של להק האוויר, "עלינו להשיג את המידע הקריטי תוך זמן קצר ולהוציא את החילוץ לפועל במהירות הגדולה ביותר".

בשביל צוותי האוויר, ההחלטה לנטוש מטוס היא התשובה האחרונה לבעיה המתעוררת באוויר, אפשרות שמתממשת רק כאשר המטוס נפגע בצורה בלתי הפיכה ואין ברירה אחרת.

כבר כשמתקבלת ההודעה על הנטישה, מתחילה בחיל-האוויר שרשרת של פעולות, שמטרתן אחת: הצלת חיי הטייס. "ברגע שטייס נטש את המטוס שלו, הוא נחשב לכוח במצוקה", מסביר רס"ן ברוך, "ועלינו לפעול למענו בדיוק כמו שהיינו פועלים למען כל כוח צה"לי אחר".

ברגע האמת של חילוץ טייס משדה הקרב ייכנסו לפעולה מערכים שונים, ביניהם טייסות מסוקים, אנשי מודיעין, ולוחמי יחידת 669, אשר יוזנקו למקום במסוקי סער. כדי להצליח לבצע את המשימה הסבוכה, יצטרכו כל היחידות האלו לשתף פעולה זו עם זו, ולשם כך נערך יום העיון המשותף.

"החשיבות של היום התגלתה תוך כדי ביצועו", אמר רס"ן אייל, סגן מפקד טייסת "החרב המתהפכת", שבתולדותיה מאות חילוצים. "שיפרנו את תיאום הידע בין המערכים השונים השותפים לתהליך, והעבודה המשותפת בינינו תתרום ללא ספק למשימת חילוץ הטייס הבאה".