המבחן של דרעי: 'אל המעיין' בשומרון

בני קצובר משיב לביקורת שליוותה את ביקור דרעי בשומרון ומספר על הבטחת דרעי לפעול להבהרות דברי הרב עובדיה על הבית היהודי.

שמעון כהן , ל' בשבט תשע"ג

אריה דרעי ובני קצובר בסיור בשומרון
אריה דרעי ובני קצובר בסיור בשומרון
מאיר ברכיה

ביקורו ביום חמישי של אריה דרעי, אחד משלושת ראשי ש"ס, בשומרון עורר סביבו תשומת לב תקשורתית, אך גם ביקורת סמויה וגלויה בקרב תושבי הישובים ביהודה ושומרון. בראיון ליומן ערוץ 7 מסביר בני קצובר, יו"ר ועד מתיישבי השומרון ואחד ממלוויו של דרעי בביקורו, את המניעים לקיומו של הביקור.

בראשית דבריו מציין קצובר כי הוא באופן אישי לא נתקל ישירות בביקורת על קיומו של הביקור, אך שמע על כך בדרכים עקיפות. כדי להציג בפני קצובר דוגמאות לביקור זו העלינו בפניו מספר ציטטות של גולשי ערוץ 7 שהביעו את עמדתם המבקרת בתגובות לדיווח על הביקור.

על דבריו של דרעי ולפיהם יש לחוקק חוק ולפיו ילדי ישראל יסיירו בשומרון במימון המדינה כמעין טיול בר מצוה, העלה אחד הגולשים הצעה ולפיה על מנת להוכיח את כנות דבריו ומחשבותיו יורה דרעי על קיומו של סיור כזה לתלמידי 'אל המעיין'. קצובר מצידו קבע כי אכן מדובר בהערה לעניין, כלשונו, וכי יש להעביר את ההצעה לדרעי.

באשר לסיור עצמו שיש הרואים בו ניסיון התקרבות מצידו של דרעי לקהל שאותו תקפה מפלגתו עד לא מכבר, וכל זאת מטעמים פוליטיים גרידא, אומר קצובר כי חשוב לזכור שלש"ס פעילים רבים בשומרון, ויש להפריד בין שיקולים פוליטיים לסוגיית חיזוק הזהות היהודית שיש לראותה באופן ענייני ומשמעותי.

לדבריו של קצובר הסיור עם דרעי אמור היה להתקיים עוד לפני הבחירות, אך דרעי עצמו ביקש לדחותו על מנת שהסיור לא יקבל חזות של מהלך שכל כולו נועד לגרוף קולות מהימין הפוליטי. בשל כך הוחלט, עוד קודם היוודע תוצאות הבחירות, לקיים את הסיור מיד לאחר הבחירות.

סיור זה, כך מזכיר קצובר, התקיים כחלק מהמהלך בו נוקטת מועצת שומרון בשנים האחרונות להבאת קובעי מדיניות והלכי רוח לסיור בשומרון, להיכרות עם הנופים והאנשים. סיורים שלדבריו נועדו לשנות דבר או שניים בתפיסת עולמם ואכן מצליחים לעשות זאת.

קצובר מזכיר כי עד כה הובאו אנשי שמאל מובהקים הרבה יותר מדרעי כדוגמת מערכת 'הארץ' ו'וואלה', ולא נכון יהיה לבחור בהחרמה דווקא כשמדובר באריה דרעי, אדם שבימי כהונתו כמנכ"ל משרד הפנים תרם ופעל רבות למען ההתיישבות כולל קידום הרמת ישובים חדשים בשומרון, בשעה שבה מנכ"לים ובעלי תפקיד אחרים לא ידעו כיצד לנהוג מול תופעת ההתיישבות המתרחבת.

עם זאת קצובר מציין כי סוגיית ההתבטאויות החריפות שהגיעו מכיוונו של הרב עובדיה יוסף לעבר אנשי 'הבית היהודי' עלתה כאשר הגיע דרעי לישיבתו של הרב אליקים לבנון כחלק מהביקור ביום חמישי האחרון. במהלך הסיור בישיבה נשאל על הדברים, כולל אלה שפורסמו ב'יום ליום' נגד הציונות הדתית. "דרעי התנצל על ההתבטאויות ביום ליום", מספר קצובר ומוסיף כי בעניין דבריו של הרב עובדיה ניסה דרעי לתלות את הדברים בבאי ביתו של הרב. כמו כן הסביר דרעי את דברי הרב ככאלה שנגעו לאמירות שיוחסו לחברת הכנסת איילת שקד בסוגיית הנישואים האזרחיים.

עוד מוסיף קצובר ומציין כי אין ציפייה להתנצלות מהרב עובדיה יוסף עצמו, ואף הרב לבנון אמר זאת במהלך המפגש, אך עם זאת נאמר לדרעי כי הציפייה היא להבהרה שתרגיע את הרוחות ותבאר את הדברים. דרעי מצידו אמר שאכן כך ראוי לעשות ולכך בכוונתו לפעול בימים הקרובים. "אנחנו מתכננים שמירה על קשר ומצפים להבהרות כי זו עננה בנושא האקטואלי", אומר קצובר.

עוד הוסיף קצובר והתייחס לערכם של הסיורים עם ברי פלוגתא ואמר כי קיים לכך ערך גדול גם כדי להציג בפניהם בהר כביר את הנקודה בה ניתן לראות את הים התיכון ואת הירדן כדי להפוך את הדיון על גבולותיה הצרים של המדינה למוחשי וברור, וגם כדי להראות את ההתיישבות הפורחת ואחיזתה בקרקע, אחיזה של כמעט 400 אלף תושבים שנראית כבר בעיני רבים כאחיזה בלתי הפיכה, כפי שהתבטאו רבים שחוו את הסיור בשטח. לדבריו היה שמח אם גם אובמה היה מגיע לשומרון ורואה את הדברים בעיניו. להערכתו גם הוא, ככל בר שכל, היה משתכנע ממראה עיניים.