הנשיא: האפיפיור התפלל למען שלום

נשיא המדינה התייחס להודעת האפיפיור על סיום תפקידו ואמר, "הוא מעולם לא נטש את העם היהודי ולא פסח על הצורך להשכין שלום".

חזקי ברוך , ב' באדר תשע"ג

נשיא המדינה עפ האפיפיור בביקורו בישראל
נשיא המדינה עפ האפיפיור בביקורו בישראל
צילום: פלאש 90

נשיא המדינה, שמעון פרס, נשא דברים הבוקר בפני סוכנויות הידיעות המרכזיות הבינלאומיות  המוצבות בישראל, והתייחס להודעתו המפתיעה של האפיפיור בנדיקטוס ה-16, בדבר סיום תפקידו, "אני מביע צער בנוגע להחלטתו של האפיפיור להתפטר. זוהי החלטה מקורית, כפי שהאיש הוא איש מקורי. אדם של הגות מקורית בכל אשר פנה".

"יש בו צירוף של אומץ לב ומקוריות. אני חושב שתרומתו של האפיפיור מורגשת, מסתורית וייחודית, ובאה לידי ביטוי במספר מחוות. אחת מהן היא הצהרתו של האפיפיור כי היהודים אינם אשמים בהירצחו של ישו. "היהודים הם אחינו הבכור" אמר האפיפיור- זוהי אמירה מרחיקת לכת. הוא מעולם לא נטש את העם היהודי.  הוא ביקר בבית-כנסת ברומא וביקר בישראל בכדי להפגין ידידות", אמר פרס.

הוא ציין כי "תכונותיו הבולטות היו כנות של מאמין, עומק של פילוסוף, והסבלנות להסתכל על השינויים הרבים החלים בהיסטוריה. הוא לא רצה שהשוני יהפוך לזרות, בוודאי לא עוינות. הוא טיפח את הגישה כי  על השוני לשמש דרך להבנה, ולא דרך להתנקשות".

עוד אמר על פרס האפיפיור "הוא התפלל למען שלום, לא פסח על הצורך להשכין שלום, במיוחד כאן בארץ הקודש. אני מאמין שגם תפילתו זו, באה ממקומות עמוקים. אין לשפוט אותו כמנהיג אדמיניסטרטיבי של הוותיקן, אלא כמנהיג רוחני שיש בו עומק, רוחב ודעת. אני רואה בו ידידי. בתקופתו היחסים בין העם היהודי והוותיקן היו משופרים ביותר. אנחנו נזכור בכבוד ובהערכה את אשר הוא עשה. אני מאחל לו את בריאות הגוף ואעמוד איתו בקשר גם בעתיד".