הנחה בארנונה גם למתנדבי 'שירות אזרחי משמר'

לאחר אישור חידוש גיוס החרדים לשירות האזרחי במסלול "שירות אזרחי משמר", כעת גם יורחבו זכויותיהם.

שלמה פיוטרקובסקי , ב' באדר תשע"ג

מצטרפים לשירות
מצטרפים לשירות
צילום: ששון תירם

לאחר ביטולו של "חוק טל" ב – 1.8.12 והקפאת הגיוסים לשירות האזרחי החלו החודש את התנדבותם כ- 244 חרדים במסלול ה"שירות האזרחי המשמר".

חידוש הגיוס לשירות נעשה עם החלטת הממשלה על מסלול השירות האזרחי המשמר ביוזמת שר המדע והטכנולוגיה, הממונה על השרות האזרחי-לאומי, השר דניאל הרשקוביץ. במסגרת המסלול יגויסו במתכונת מצומצמת כ – 1,300 אברכים עד שנה לאחר פקיעת חוק טל או עד להסדרת לחקיקה ראשית בנושא.

עם החלטת הממשלה נקבע כי המתנדבים החדשים במסלול אשר ישלימו את תקופת השירות, יקבלו פטור מהשירות הצבאי ויהיו זכאים למענק שחרור חד פעמי, בדומה למענק הכספי לו זכאים חיילים עורפיים המשוחררים מצה"ל. עם זאת, נקבע כי המתנדבים לא יקבלו הטבות אחרות אשר ניתנו עד כה למתנדבים בדומה להטבות אותן קיבלו יוצאי צבא, שכן חוק קליטת חיילים משוחררים כבר אינו חל עליהם.

בעקבות כך, ועל מנת להרחיב את ההטבות אותם יקבלו המתנדבים,  פנה מנכ"ל מנהלת השירות האזרחי-לאומי, שר-שלום ג'רבי, אל שר הפנים, אלי ישי, בבקשה להעניק גם למתנדבי השירות האזרחי המשמר הנחה בתשלום הארנונה זאת בדומה להטבה אותם קיבלו האברכים המתנדבים בשירות האזרחי במתכונת חוק טל ובדומה להטבה אותה מקבלים חיילים משוחררים מצה"ל.

לאור הפנייה חתם השבוע השר אלי ישי על התיקון לתקנות שנותן את ההנחה בארנונה גם למשרתי השירות האזרחי המשמר.
בהתאם לתקנות, יקבלו המתנדבים מימון של כ- 100% מימון בארנונה על 70 מ"ר.

מנכ"ל מנהלת השירות האזרחי לאומי, שר-שלום ג'רבי: "אני מברך על פעולתם של שר הפנים אלי ישי והשר הממונה על השירות הלאומי, דניאל הרשקוביץ, להעניק הטבות בארנונה למתנדבי השירות האזרחי המשמר. המתנדבים עושים עבודת קודש ומסייעים רבות במגוון תחומים זאת לטובת כלל החברה בישראל ומגיעה להם כל הוקרה על כך.  מדינת ישראל הכירה בתרומה החשובה של המתנדבים בשירות האזרחי והעניקה להם במתכונת חוק טל זכויות והטבות אותם מקבלים חיילים עורפיים משוחררים מצה"ל. בהתאם לכך, הוסיף ג'רבי: "יש לתת גם לאברכים המתנדבים במסלול השירות האזרחי המשמר את אותם זכויות והטבות אותם קיבלו המתנדבים במתכונת חוק טל". 

הגיוס למסלול המשמר מהווה פתרון זמני של הממשלה בהעדר חוק חלופי ל"חוק טל" ונועד למנוע את הפגיעה הקשה במסלול השירות האזרחי לחרדים ולשמר את רצף המתנדבים בשירות האזרחי ובעיקר לשמור ולשמר את מערכת האמון שנוצרה בין מנהלת  השירות האזרחי-לאומי לציבור ולהנהגה החרדית. המתנדבים החדשים הצטרפו לכ- 1500 מתנדבים חרדים שבימים אלה מבצעים את שירותם במגוון תחומים כגון: מד"א, משטרה, עמותת "אור ירוק", שב"ס, כיבוי אש, פרויקט 'והדרת' לליווי קשישים, משרדי ממשלה ועוד.