חשיפה:
סוף סוף: נחתמו הפקודות לשילוב חרדים בצה"ל

לאחר שנים של הסכמות בלתי חתומות לתנאי שירות מיוחדים עבור חיילים חרדים, נחתמו אתמול לראשונה פקודות מחייבות לשירות חרדים בצה"ל.

שמעון כהן , ח' באדר תשע"ג

חיילים חרדים
חיילים חרדים
פלאש 90

לאחר שנים שבהן גוייסו בני הציבור החרדי לצה"ל על סמך הסכמות שבעל פה ופקודות שלא נחתמו מעולם, נחתמו אתמול בקריה בתל אביב הפקודות המחייבות בדבר אופן הגיוס לצה"ל והנהלים אותם מתחייב הצבא לשמור כלפי חייליו החרדים.

נזכיר כי על פי המפורסם בתקשורת זוכים חיילי הנח"ל החרדי ומסגרות שח"ר השונות לתנאים מיוחדים בהם רמת כשרות גבוהה למזון, שמירת שבת בנוהל מחמיר, הפרדה מוחלטת מחיילות וקצינות, שיעורי תורה וזמני תפילות כחלק בלתי נפרד מהלו"ז, ואולם עד כה מדובר היה בהסכמות שבעל פה, הסכמות שלא ניתן היה לקבול נגדן או להתלונן על הפרתן. חיילים חרדים שתבעו ממפקדיהם עמידה בכללים שהובטחו להם נדהמו לשמוע כי אף לא אחת מההסכמות חתומה כפקודה, וממילא היא אינה מחייבת את המפקדים.

בהקשר זה נביא את דבריו של יו"ר האגודה למען החייל התורני, אליהו לקס, בערוץ 7 ולפיהם החיילים צודקים בתביעותיהם וגם המפקדים צודקים בכך שאין מדובר בחובה בפקודות הצבא, ולטעמו הבעיה טמונה בדרגים הגבוהים ביותר בצה"ל, שם חוששים לחתום על פקודות שכבר נוסחו, וזאת כדי למנוע מתקפות תקשורתיות נגד הצבא ההולך לקראת החיילים החרדים.

כאמור, למרות כל זאת אתמול נחתם במעמד נציגי הצבא ונציגי משרד הביטחון מסמך הפקודות המאפשרות שילוב חרדים במערכת הצבאית. באגודה למען החייל התורני מברכים על התפנית.

יו"ר האגודה, אליהו לקס אומר: "לאחר שנים של המתנה מורטת עצבים שמחנו לשמוע על חתימת פקודות פק"א החדשות, המעגנות את זכויות החיילים התורניים והחרדים לשירות המתאים לאורח חייהם. צעד הגיוני זה סבל מסחבת ארוכה בהשארת הפקודות בע"פ כסיכומים בין הצבא ומשרד הביטחון לעמותת נצח יהודה במקום לכתוב אותן ולחתום עליהן, דבר שלא תרם לאמון החרדים בצה"ל עקב בעיות חוזרות ונשנות של זלזול בפקודות הבלתי-רשמיות".

עוד הוסיפו באגודה ואמרו: "אנו תקווה שכעת ייושמו הפקודות בשטח בלי ערעור הפיקוד העליון והזוטר, והן יפרצו דרך בהתאמת הצבא לחיילים החרדים והתורניים המשרתים בו. עם זאת, לא נוכל להימנע מלהזכיר לגנאי פעם נוספת את בה"ד 1 ומפקדיו, שעד רגעים אלו עדיין מזלזלים בפקודות מטכ"ל הנוגעות לנושאי דת – אם בזמני תפילה ואם בעניינים אחרים – ומן הסתם הציבור הדתי על כל גווניו ימשיך להיות מופלה שם לרעה, הן בקיום הפקודות הישנות והן בקיום אלו החדשות".

בדובר צה"ל אישרו פרטי החתימה ומסרו, כי "אתמול, יום א', התקיימה פגישה בין נציגי משרד הביטחון, אגף כוח אדם והרבנות הצבאית, במהלכה גובשו ותוקפו עיקרי הפקודות בנוגע לשילוב וגיוס חרדים במסלול נוער צבאי חרדי (נצ"ח). עיקרי הפקודות נוגעות בהיבטים השונים המאפשרים את שילוב אוכלוסיה זו באופן מיטבי, בכדי להבטיח שמירה על האופי הרוחני חרדי וההלכתי בשירותם הצבאי, זאת בהובלת הרבנות הצבאית. עבודת המטה בנושא תמשך בהשתתפות הנוגעים בדבר".