כבר לא פוחדים – הסתערות עם אלה על רכב

האינתיפאדה השקטה, זו שהעיתונות מתעלמת ממנה, ממשיכה להרים ראש. עוד ועוד מקרים של יידוי אבנים ואף הסתערות עם אלה על רכב.

שמעון כהן , ח' באדר תשע"ג

אבנים מכונית
אבנים מכונית
צילום: פלאש 90

תעוזתם של מחוללי האינתיפאדה החדשה ממשיכה להפתיע, וביומן ערוץ 7 מספר תושב הישוב פני קדם על אירוע בו לא הסתפקו הפורעים ביידוי אבנים אלא הגיעו עד לרכב עצמו והיכו בו עם אלות עץ שבידיהם.

על האירוע מספר מיכאל לוריא שנקלע למארב אבנים ביום שישי האחרון, מארב שהמתין לו כשהיה בדרכו מירושלים לביתו. כשלוש מאות מטרים מצומת 'T' כאשר היה במרחק של כ-15 דקות מהישוב, בעודו משוחח עם אחיו בטלפון הסלולארי יצאו שלושה נערים "עם רצח בעיניים ואבנים ענקיות וניפצו שתיים משמשות הרכב".

על רגעי ההלם אל מול הפורעים הוא מספר: "זה לוקח שניונת וחצי עד שאתה מבין מה מתרחש. אתה בשוק. אתה נבהל ובהלם, ואז רואה נערים קופצים. הם היו קרובים. הסתתרו במטע זיתים סמוך". עוד הוא מוסיף ומספר כי משיחותיו עם תושבי ישובו עלה כי נקודה זו על ציר התנועה מועדת לפורענות ולא מעט אירועים דומים היו בו.

בין השאר הוא מספר על תושב אפרת שנסע עם עובד ערבי ברכבו ימים אחדים קודם לכן ובמתקפה עליו ניפצו פורעים ערבים את רכבו. באירוע נפצע דווקא העובד הערבי. באירוע זה לא חששו הפורעים להגיע עד לרכב עצמו ועם מוט ענק הכו על הרכב וניפצו את שמשותיו. עוד הוא מוסיף כי היו לאחרונה שישה או שבעה מקרים של תקיפות כלי רכב בדיוק במקום זה כאשר הפורעים מנצלים את מטע הזיתים הסמוך כדי להסתתר בו ולהתקרב עד סמוך ביותר לכביש.

האירוע בו הותקף הרכב באלות מעיד על ביטחון גבוה של הפורעים שהמותקף לא ישלוף נגדם אקדח ויירה בהם. לדבריו באירוע המדובר אכן הנהג לא היה חמוש, בעוד במקרה שבו הוא היה הנהג ורעייתו לצידו היה עימם אקדח אך המחשבה הראשונית הייתה להימלט מהמקום מהר ככל הניתן ולא להתעמת.

במרחק של כחצי דקת נסיעה הגיעו בני הזוג לוריא לעמדה צה"לית שבה דיווחו על האירוע. כוח יצא מיידית למרדף וסמוך לכניסת השבת הם הוזעקו חזרה לצומת כדי לזהות שם צעירים שנלכדו על ידי הכוח כחשודים במעשה, אך התברר כי מדובר היה בצעירים שלא היו מעורבים באירוע זה והם שוחררו.

לטעמו של לוריא הפתרון ההכרחי לפחות עבור נקודה זו הוא הסרה ועקירה של מטע הזיתים הסמוך לכביש, אם כי להערכתו הפורעים ימצאו כבר חלופה להמשך תקיפות נגד הנהגים היהודים הנוסעים על הציר.