שרון חשש: ישראל תואשם בהשמדת עם

פרוטוקול ישיבת הממשלה על דו"ח ועדת כהן מגלה: שר הביטחון דאז, אריאל שרון, חשש שהדו"ח על הטבח במחנות הפליטים יסבך את ישראל.

שלמה פיוטרקובסקי , י"א באדר תשע"ג

חשש. שרון
חשש. שרון
צילום: פלאש 90

הותר לפרסום פרוטוקול ישיבת הממשלה הסוערת, בה החליטה ממשלת ישראל לקבל את המלצות דו"ח ועדת כהן לבדיקת אירועי הטבח במחנות הפליטים סברה ושתילה.

מי שהיה אז שר הביטחון, אריאל שרון, הגיע לישיבה באיחור וזעם על הכוונה לאשר את הדו"ח כמו שהוא. שרון דרש מהממשלה לדחות את אותו חלק בדו"ח בו נקבע שבכירי צה"ל והמדינה התעלמו מסכנת הטבח במחנות הפליטים.

"אם נקבל את הדו"ח בחלקו זה, הרי בהחלט יבואו שוחרי רעתנו והם עלולים לטעון ושמעתי כבר טענות כאלה, שמה שבוצע במחנות, זו השמדת עם, לפי החוק הישראלי בדבר מניעתו וענישתו של הפשע השמדת עם...שהוא הפשע החמור ביותר בספר חוקי מדינת ישראל", אמר שרון בישיבה.

שרון ציין, כי החלטת הועדה להטיל "אחריות עקיפה" על ישראל משמעותה חמורה, ואף תקף את הועדה שהשוותה בין זה ובין שותפים בביצוע פוגרומים נגד יהודים.

היועץ המשפטי לממשלה דאז, יצחק זמיר, דחה את טענותיו של שרון, ואף הדגיש כי נסיונו של שרון לתת נופך משפטי לטענותיו חותר תחת סמכויותיו הוא עצמו כמי שיושב כמשפטן סביב שולחן הממשלה.

במהלך הישיבה הציעו השרים יעקב מרידור ויצחק מודעי לקבל את המלצות הועדה באופן כללי, וככל שהן נוגעות לממשלה, אך לעכב את קבלת ההמלצות על הדחת קצינים בכירים בצה"ל אשר היו מעורבים באירועים.

היועץ המשפטי זמיר התנגד להצעה, וקבע כי "המלצות הועדה הלגביהם ברורות וחד משמעיות, ואם הממשלה איננה מתכוונת לישם אותן, על פי לשונם, אני סבור שהממשלה לא יכולה לומר בלשון כללית וכוזבת שהיא מקבלת את דו"ח הועדה ואת המלצות הועדה".

בהמשך הישיבה הגיע המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, סא"ל עזריאל נבו, וסיפר כי רימון נזרק בהפגנה שהתנהלה מחוץ לישיבה. היה זה הרימון שאותו זרק יונה אברושמי, ממנו נהרג פעיל "שלום עכשיו" אמיל גרינצוויג ונפצעו שלושה מפגינים נוספים, אחד מהם אברום בורג, בנו של השר יוסף בורג שהשתתף בישיבה.

לאחר שבגין שמע כי באירוע ישנו הרוג אמר למזכירו הצבאי "ישנו הרוג, יהודי הרוג!!!". בגין שאל את נבו כיצד הדבר קרה, "איך מניחים שזה קרה? מחנה אחד זרק על השני? (באותה שעה התנהלה במקום הפגנת שלום עכשיו והפגנת נגד של פעילי ימין - ש.פ)". נבו ענה כי יתכן שכך אירע אך עדיין אין הוכחות לכך.