כנס הרבנים: הרב איגרא - מועמד הציונות הדתית

הצבעה חשאית התקיימה בכנס רבני הציונות הדתית שהתקיים בירושלים, בו הוחלט כי הרב אליעזר איגרא יתמודד לרבנות מטעם הציונות הדתית.

עדו בן פורת , י"א באדר תשע"ג

כנס רבנים. ארכיון
כנס רבנים. ארכיון
פלאש 90

כנס רבנים משלל קצוות הציונות הדתית התקיים היום (חמישי) בבנייני האומה בירושלים, בהשתתפות רבני ערים, דיינים וראשי הישיבות הגדולות של הציונות הדתית.

למרות שנבצר ממחצית המוזמנים להשתתף בכנס מתוקף איסור שפרסם משרד המשפטים, הוחלט לקיים הצבעה חשאית של כל המשתתפים ולפרסם מיד את התוצאות, לפיהן נקבע כי הרב אליעזר איגרא יהיה מועמד הציונות הדתית לתפקיד הרב הראשי האשכנזי של ישראל.

ראשון הדוברים היה הדיין שפרש לגמלאות, הרב יועזר אריאל, שאמר כי הגיע לכנס "כדובר של הדיינים ורבני הערים שנבצר מהם לצערם להשתתף בכנס עכב המלצות של גורמים משפטיים" וסיפר כי הרבנים שנעדרו מהכנס שלחו באמצעותו ברכה לחיזוק והצלחת הכנס.

בין היתר ציין כי כנס דומה של בכירי רבנים של הציונות הדתית נעשה כבר לבחירת מועמד לרבנות העיר ירושלים.

אחריו נשאו דברי תורה ראש ישיבת כרם ביבנה הרב מרדכי גרינברג, רב העיר קריית ארבע הרב דב ליאור, רב היישוב בית אל הרב שלמה אבינר וראש ישיבת הר המור הרב מרדכי שטרנברג.

הדוברים ציינו כי המועמד לרב ראשי צריך להיות מקובל על הרבנים והדיינים. הרב אבינר הביא בדבריו את דברי הראי"ה קוק זצ"ל, לפיהם רב צריך להיות קודם כל קדוש, תלמיד חכם ופוסק הלכה ואחר כך "עם הפנים אל העם".

כמו כן הופיע בכנס הרב יעקב אריאל, רבה של העיר רמת גן, שהביע תמיכה בכינוס החשוב ומחה בחריפות על הרמה הנמוכה של מערכת הבחירות לרבנות המתנהלת בתקשורת וגורמת לחילול ה', במקום בהידברות עם גדולי הרבנים.

בדבריו ציטט הרב אריאל את מכתבו של הרב צבי יהודה בנושא זה, וכן התייחס בביקורת על הגוף הבוחר של הרבנות הראשית שאין בו רוב מוחלט לרבנים ודיינים כפי שהיה בעבר.

משתתפי הכנס הביעו את שאיפתם לחפש ולמצוא דרך להידברות בין המועמדים, ולצמצם את חילוקי הדעות ביניהם. לפיכך הוחלט להקים ועדת המשך שתפעל להידברות עם כל המועמדים, ולמציאת הסדר של כבוד מוסכם ביניהם, בכלל זה להשלים את ההצבעה.

בתום הכנס נערכה, כאמור, הצבעה חשאית בקלפי בצורה מכובדת ומסודרת בפיקוחו של עו"ד זאב דסברג, ובספירת הקולות נמצא כי הרב אליעזר איגרא קיבל את רוב הקולות.