חננו: בני 16 עצורים בתאי מחבלים

מעצרם של שלושת הנערים שנעצרו ב'גאולת ציון' הוארך עד ליום ג' הקרוב. עו"ד קידר: השב"כ מתנהג אליהם כמחבלים בכדי להפחיד אותם.

בני משה , י"ח באדר תשע"ג

עצורים במהלך דיון בביהמ"ש
עצורים במהלך דיון בביהמ"ש
פלאש 90

בשלושה דיונים נפרדים שהתקיימו (יום ה') בבית משפט השלום בפתח תקווה, האריך השופט עמירם קובו את מעצרם של הבגיר ושני הקטינים שנעצרו אתמול לפנות בוקר במאחז גאולת ציון שבגוש שילה, עד ליום שלישי הקרוב.

השלושה נעצרו לאחר שרכבו של הבגיר מביניהם נמצא ריק מיושבים ובתוכו היו מספר בקבוקי פלסטיק עם חומר החשוד כדליק. השופט ביקר את תנאי המעצר של הנערים ודרש מנציג המשטרה כי תנאיהם ישופרו ויותאמו לחוק.

כאמור, אתמול לפנות בוקר נעצרו שלושת החשודים בפשיטה שנערכה על המאחז גאולת ציון. הפשיטה כללה אנשי יחידה מיוחדת של משטרת ישראל כשהם רעולי פנים וכן אנשי המחלקה היהודית בשב"כ, כמו כן לוותה הפשיטה כל העת במזל"ט שהוזנק לאוויר ובנשקיהם השלופים של השוטרים, שאף כוונו לעבר העצורים וחבריהם.

השוטרים ואנשי השב"כ סרקו את האזור ולאחר כשעה וחצי עזבו את האזור עם העצורים.

העצורים נלקחו למתקן החקירות של השב"כ בבית המעצר קישון ושם נחקרו. במהלך היום הובאו העצורים לבית משפט השלום בנצרת. בעקבות טענותיו של עו"ד עדי קידר מ'חננו', סנגורם של החשודים, כי תנאי העצורים הקטינים הופרו ועוד כי אין בסמכותו של בית המשפט בנצרת לדון בעניין עבירה שלא בוצעה בתחום שיפוטו, הוחלט כי המקרה יועבר לבית משפט השלום בפתח תקווה.

 היום הובאו העצורים לפתח תקווה, שם התקיים דיון נפרד לכל עצור. בדיונו של הבגיר מבין השלושה הודתה המשטרה כי מדובר בחשד שהשלושה שהו ברכב בו נמצאו לכאורה חומרים דליקים, נציג המשטרה לא ידע להוסיף האם השלושה חשודים בתכנון עבירה מסוימת. עוד יוחסה לנאשם הבגיר עבירה של אחזקת סכין שלא כחוק.

 עו"ד קידר, המייצג את השלושה מטעם עמותת 'חננו', ביקר בחריפות את התנהלות השב"כ שמנהל את החקירה. לדבריו השלושה נמצאים כבר יומיים בחקירות ארוכות מבלי שנחקרו כלל על החשדות המיוחסים להם. מדובר בשיחות דיבוב שגרתיות של השב"כ בהם הם מנסים לזכות לשיתוף פעולה מצד צעירים המוכרים כפעילי ימין.

בנוסף, טען עו"ד קידר כי ישנו ניסיון, כלשונו, לייצר אוירה קשה סביב העצורים, בני 15-18, בכך שהולבשו בבגדי אסיר בניגוד גמור לחוק, ובכך שהם שוכנו בתאים המשמשים לכליאת מחבלים ללא מיטה או שירותים. מדובר בתאים בגודל שלא עולים הרבה על גודל המזרון הנמצא בתוכם וכוללים, כתחליף לשירותים, חור בריצפה, שם אמורים העצורים לעשות את צרכיהם.

השופט קבע בהחלטתו כי על אף שישנו חשד סביר המצריך את המשך החקירה ניתן להסתפק בחמישה ימים בלבד ולא בעשרה כפי שדרשה המשטרה. עוד קבע השופט כי בגדיהם של העצורים יושבו להם וכי ישוכנו בתנאים נאותים כפי שהחוק דורש. הדיון הבא נקבע ליום שלישי הקרוב בשעה 12:00 בצהרים.

עו"ד קידר שייצג את השלושה, מסר בתגובה כי "כפי מיטב הבנתנו ככל הנראה רוב החומר מתבסס על מידע מודיעיני, ולא על תשתית ראייתית. ביהמ"ש נעתר בצורה חלקית לבקשה, אני מעריך מתוך הבנה שמדובר בתיק חשוב אותו מנהל שירות הביטחון הכללי. לטעמנו התיק הזה יסתיים כמו כל התיקים האחרים באותו עניין ללא כתב אישום".