ועדת הכספים: החזרת המכס על יבוא מוצרי טקסטיל

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "הפחתת המכסים במקרה של הטקסטיל לא הביאה להוזלת מחירים לצרכן, אך פוגעת קשה בתעשייה המקומית".

חזקי ברוך , כ"ב באדר תשע"ג

בגדים בלבן
בגדים בלבן
צילום: אמיר יהל, עידו לביא

בתום סדרה של דיונים, החליטה היום (שני) ועדת הכספים, להחזיר את המכס על יבוא מוצרי טקסטיל לישראל.

בכך, מבקשת הוועדה למזער את הפגיעה בתעשייה המקומית, שנפגעה זה מכבר, מהורדת מכסים בענף בעבר.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "יש כאן התנגשות ישירה בין הרצון להוזיל מחירים לצרכן לבין הפגיעה בעובדים. מבירורים שעשיתי, עולה שהורדת המכס לא תגולגל לצרכן והמחירים לא יוזלו ומכאן שיש להחזיר את המצב לקדמותו ולהחזיר את המכס על מוצרי טקסטיל".

החלטת הוועדה היום, מבטלת צו שהוציא שר האוצר ושתוקפו מתחילת ינואר האחרון. עפ"י הצו, בוטל המכס בשיעור 12% על יבוא מוצרי טקסטיל. עלות ביטול המכס לקופת המדינה עומדת על 175 מיליון ₪ בשנה. גפני אמר על-כך: "אנחנו המדינה היחידה שבה אין מכס על יבוא טקסטיל; לא רק שהדבר לא מביא להוזלת מחירים, אלא גם המדינה מפסידה הכנסות בתקופה שבה מדברים על גירעון ובור תקציבי שהולכים וגדלים. הוועדה דורשת את ביטול הצו והחזרת המצב לקדמותו".

בקרב חברי הכנסת לא היתה אחדות דעים בנושא ואחדים דרשו עוד זמן, על-מנת לקבל נתונים על דבר השפעת הצו והשפעות אפשריות מביטולו.

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד): אינני שלמה עם ההחלטה. כחברת כנסת חדשה אני מעוניית ללמוד את הנושא לעומק בטרם אחליט.

הצטרף אליה ח"כ ניסן סולמינסקי (הבית היהודי), שביקש אף הוא שהות כדי ללמוד את הנושא ולהכיר את הפרטים, בטרם יצביע. סלומינסקי: "הוויכוח הוא לא רק על טקסטיל אלא בכלל בין אבטלה להורדת מחירים".

ח"כ עמיר פרץ (התנועה): "החשיפה המוחלטת לשווקים בחו"ל הובילה אותנו למצב של חרפה. פתיחת השוק המקומי ליבוא בלתי מבוקר פוגעת גם באיכות המוצרים. אין לאף אחד במדינה את היכולת לבחון את איכות המוצרים נוכח היקפי היבוא. אין לנו שוק יבואנים שעומד להתמוטט אך מנגד יצרנים רבים יתמוטטו ועימם ילכו הביתה עובדים רבים".

ח"כ אבישי ברוורמן (העבודה): "יש להפנים שבכלכלה יש אכזריות מסוימת. בנוגע לתעשיית הטקסטיל בישראל יש תהליך היסטורי שלא ניתן לעצירה. אם היינו נלחמים על השארת תעשיית הטקסטיל היינו מאבדים תחומי תעשייה מוצלחים רבים. קשה לי לראות שתעשיית הטקסטיל תוסיף להתקיים בישראל גם בעוד 10 שנים אך בטווח הקצר, הדאגה למשפחות העובדים אינה מצדיקה את ביטול המכס שעוד נותר".

בדיון התפחת ויכוח עז בין נציגי היצרנים המקומיים לבין היבואנים. יו"ר איגוד תעשיות הטקסטיל, רמזי גבאי: "עובדי תעשיית הטקסטיל הם בעלי המיומנויות הנמוכות ביותר ואם יאבדו את עבודתם אין להם אלטרנטיבה. המהלך לא יוריד מחירים ולו בשקל אחד".

מנגד, מנכ"ל פוקס ויזל בע"מ, הראל ויזל: הוכח חד-משמעית שכל הורדת מכס מביאה להורדת מחירים". לדבריו, הוא מעסיק רבים ממפוטרי התעשייה.

נציגי הממשלה מהאוצר וממשרד התמ"ת לא תרמו רבות לדיון, בכך שלא הציגו נתונים ברורים ביחס להשפעת הורדת המכסים על המחירים בענף.

לעת עתה, ביטול הצו והחזרת המכס, טעונים את אישור מליאת הכנסת ויו"ר הוועדה גפני, הודיע שיעלה אותם למליאה רק בשבוע הבא על-מנת לאפשר  לח"כים גרמן וסלומינסקי לברר את הפרטים הנוגעים לסוגיה ולהביאה להצבעה מחודשת בוועדה עקב רביזיה שהגישו, בטרם הדבר יועלה למליאה.