הרב מלמד: אסור לפגוע בעולם התורה

ראש ישיבת בית אל התייחס בשיחה עם תלמידיו לנושא השוויון בנטל, "הפיתרון לשאלות השנויות במחלוקת - בהידברות והסכמה".

ישי קרוב , כ"ב באדר תשע"ג

Rabbi Zalman Melamed
Rabbi Zalman Melamed
שלומי שלמוני

ראש ישיבת בית אל ורב היישוב, הרב זלמן מלמד, התייחס בשיחה עם תלמידיו למשא ומתן הקואליציוני והציג את עמדתו בנושא ה'שוויון בנטל'.

בשיחה השבועית באתר ישיבה אמר הרב מלמד, "יש לנו ויכוח עם החרדים על דברים חשובים מאוד - על נושא ארץ ישראל, היחס לצבא, היחס לעם ישראל, ההסתכלות על התקופה, היחס לחלקים אחרים בישראל. הדברים האלו הם מאוד מהותיים".

"היינו רוצים שכולם ייאמצו את הדרך שאנו הולכים בה, אך זה יבוא רק על ידי הסברה ולא בכח", הדגיש הרב מלמד.

ראש ישיבת בית אל אמר עוד, "אנחנו רוצים להיות כמו אנשי בית הלל שזכו שהלכה כמותם מפני שהיו ענווים, כיבדו את הדעה האחרת ולא זו בלבד אלא הזכירו הדעה האחרת לפני דעתם. חכמים אמרו שהם הזכירו את דברי בית שמאי לפני דבריהם ואמרו 'זו דעתם ואנחנו מכבדים אותה אך דעתנו אחרת'. זה מה שגרם שהלכה נקבעה כבית הלל".

"לכן אנחנו אומרים שהפיתרון לשאלות השנויות במחלוקת צריך לבוא על ידי הידברות והסכמה", ציין הרב מלמד, "יש לראות איך דחיית הגיוס לא תגרום שבטלנים יישארו בישיבות אלא יהיו שותפים בצבא, בכלכלה וכד'. בדברים אלו אפשר להגיע להסכמה על ידי בירור ענייני".

בהתייחסו ללימוד התורה בעולם החרדי אמר הרב זלמן מלמד כי "אנחנו מעריכים מאוד את ההתפתחות הרוחנית התורנית שיש בעולם הישיבות החרדי, שם התורה עולה ופורחת. אסור לפגוע בתורה - לא בכמות ולא בתקציבים. התורה היא קיומנו".

"יש לנו ביקורת כלפי הציבור החרדי ואנחנו חושבים שבדרך שלהם יש הרבה דברים הצריכים תיקון, אבל התיקון לא יכול להיות על ידי פגיעה בעולם התורה".

"הפוליטיקאים הם לא אנשי חינוך וצריך להסביר להם שחינוך לא הולך בכפייה", סיכם הרב מלמד את דבריו.