לביא: הדרת נשים גם בתקשורת הכללית

ח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד) טענה בדיון בכנסת כי הדרת נשים איננה באה לידי ביטוי רק בתחנות חרדיות, אלא גם בתקשורת הכללית.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ג באדר תשע"ג

עליזה לביא
עליזה לביא
צילום: פלאש 90

הכנסת קיימה היום דיון מיוחד לציון יום האישה הבין לאומי. במהלך דיון זה התייחסה ח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד) לדו"ח ועדת השרים לקידום מעמד האישה הצפוי להתפרסם בשבוע הבא.

במסגרת הדו"ח יומלץ להטיל על הרשות השנייה לבטל כל הגבלה על השמעת נשים בתחנת הרדיו החרדית קול ברמה.
 
ח"כ לביא טענה כי קל לבקר את האחרים אך לפני שדורשים מהחרדים לבטל את ההגבלה על השמעת נשים, ראוי שנבחן מה קורה בתקשורת הכללית. 
 
"הגיע הזמן שנסיר את בגדי המלך ונודה על האמת: הדרת הנשים קיימת לא רק בתקשורת החרדית אלא גם בתקשורת הכללית. ישנו ניסיון לכפות על התקשורת החרדית נורמות של שיוויון, אך אם נהיה כנים עם עצמנו, כאשר בוחנים את כלי התקשורת הכללית מגלים כי הדרת הנשים אינה זרה לה. בלב החדשות והאקטואליה ומרחיבי השיח – כמעט ואין נשים, ואם היה נוחת כאן חייזר בתקופת מבצע עמוד ענן וצופה בטלוויזיה, הוא היה חושב שלא קיימות נשים במדינת ישראל", אמרה לביא.

ח"כ לביא, שחקרה את הסוגייה במסגרת עבודת הדוקטורט שלה, הביאה נתונים המעידים על כך ששכיחות הופעת נשים מרואיינות בתוכניות האקטואלייה, עומדת על אחוזים זעומים ביחס למרואיינים. ח"כ לביא הוסיפה כי גם במהלך תפקידה בהנהלת הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, היא המשיכה לעקוב אחר הנושא אולם גילתה כי עד היום לא חל שום שינוי מהותי.
 
בפתיחת דבריה פנתה ח"כ לביא לחברי הכנסת ושאלה: "מי יודע מה היה שמה של אימו של אברהם אבינו? מי היא הייתה? היכן גדלה? במה עסקה? הרי כולנו, יהודים, מוסלמים ונוצרים, כולנו צאצאיו של אברהם, ולא סתם התקבע שמו - אברהם אבינו. אז איך יכול להיות שעל סבתא שלנו לא שאלנו? האישה שילדה, גידלה וחינכה את אברהם, הקנתה לו ערכים, עיצבה את זהותו, אופיו ותפיסתו, ולמעשה יש לה זכות רבה בכך שהוא זה שנבחר לשמש כאבי האומה. שמה הוא אמתאלי בת כרנבו, אך היא אינה לבד.  נשים רבות לאורך ההיסטוריה הכללית והיהודית לא זכו לאזכור שמן. למעשה, ההיסטוריה מתעלמת מסיפוריי חייהן ומתרומתן לאנושות".