יש סרבנים שבורחים למדינות ערב

בעקבות בריחת הסרבן מבית הדין מספרת עו"ד אסנת שרון על מקרים מסמרי שיער, "נשים עגונות כבר עשרות שנים, ואין עם מי לדבר".

בני טוקר , כ"ז באדר תשע"ג

טובים השניים?
טובים השניים?
צילום: פלאש 90

עו"ד אוסנת שרון

עו"ד אוסנת שרון, טוענת רבנית ומגשרת לגירושין מארגון "יד לאישה" הפועל למען נשים עגונות, אומרת לערוץ 7, כי המקרה של סרבן הגט שנמלט מבית הדין, מביא לתודעת הציבור את אומללותן של הנשים העגונות.

"דווקא בין פורים לפסח ואולי זה לא מקרה, ראינו כאן  סרבן שהיה בכלא שש שנים וברח לחרות והשאיר את אשתו עגונה וכלואה".

לדבריה סרבן גט שנשלח לכלא, זה ארוע קיצוני שקורה רק אחרי שכלו כל הקיצין, "בית הדין בהתחלה נותן פסק דין לתת גט, מנסים לכפות את הגט, לאחר מכן עושים סנקציות אזרחיות, שלילת נהיגה ורק במקרים קיצונים שולחים אותו לכלא. כאן מדובר באישה שהתחילה את התהליך בגיל עשרים היום היא כבר קרובה לארבעים, את כל השנים היפות שלה, היא איבדה".

עו"ד שרון טוענת, שלא תמיד ניתן לצפות מראש שמדובר בגבר סרבן, "במקרה הזה היה מדובר באדם נורמטיבי, שעסק במקצוע חופשי. היה לו תואר אקדמי והוא עבד עם אנשים. לפעמים יש את הרצון לשלוט ולנקום וזה סוג של אטרף. יש חסידים, ליטאים, דתיים,חילונים,  אשכנזים וספרדים, זה חוצה גבולות. אין לי טיפים לאישה שמתגרשת, אבל היא צריכה לדעת שצריך הרבה תעצומות נפש וזה תהליך קשה. לפעמים אני רואה תיק, ומרגישה שהנה זה הולך להיות קשה, אבל אי אפשר לדעת. לפעמים הגבר מדבר בצורה קיצונית בהתחלה ואחר כך מתרכך, אין לזה כללים".

לדבריה בהרבה מקרים הגבר מנסה על ידי הסרבנות, לסחוט את בית הדין, "הגבר רוצה להפחית לדוגמא את סכום המזונות, אז הוא מאיים שהוא לא ייתן גט, אם לא תהיה הפחתה. יש מקרים קיצונים של גברים שנמלטו לחו"ל, ואני אפילו מטפלת במקרה של בעל שברח לתימן, שזו מדינת אויב ערבית, ולך תגיע לתימן כדי לתפוס אותו".