מאות כמרים חתמו: מתנצלים על רדיפת היהודים

כמאתיים כמרים נוצרים חתמו על מסמך התנצלות על רדיפת העם היהודי והתחייבות למאבק באנטישמיות. מאחורי המהלך: הרב מצגר.

שמעון כהן , כ"ח באדר תשע"ג

הרב יונה מצגר
הרב יונה מצגר
צילום: פלאש 90

 

האזינו לראיון

הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, מספר על פעילותו מול בכירי העולם הנוצרי למאבק משותף באנטישמיות, פעילות שהובילה להחתמתם של כמאתיים כמרים בכירים מהעולם כולו על עצומת מאבק באנטישמיות.

הרב מצגר סיפר כי ההחתמה כוללת בין השאר חרטה על כל שעשו אבות אבותיהם באלפיים שנות אנטישמיות שהובילה הכנסייה הקתולית. כמו כן חתמו על הצטרפותם למאבק ההסברתי לטובת ישראל.

הרב מצגר מסביר בדבריו כי עיקר המאבק האנטישמי כיום מתמקד בגורמים פרו מוסלמים המשמיצים את ישראל עד כדי הגדרתה כניאונאצית, "לעיתים בעידוד יהודים שמאלנים שעובדים איתם".

על המהלך שהוביל להחתמה סיפר הרב מצגר כי באחרונה נועד בהולנד עם קבוצה בכירה של אנשי דת נוצרים בעקבות יוזמה המקודמת בהולנד לאסוף כספים לצורף הפקת סרט שישווה בין ישראל לדרום אפריקה של האפרטהייד. זאת מתוך רצון להגדיר את ישראל כאפרטהייד ביחסה לפלשתינים.

בעקבות הכוונה ההולנדית קיים הרב מצגר ויכוח ארוך בן שלוש שעות בו ניסה להפריך את טענותיהם נגד מדינת ישראל. בסופו של אותו ויכוח ארוך סבר הרב מצגר שלא הצליח במאמציו לשכנע את בני שיחו, אך זמן קצר לאחר שחזר לירושלים הגיע ללשכתו שיחת טלפון ובו התבשר כי בעקבות אותו ויכוח הוחלט להקפיא את יוזמת הסרט והכספים שנאספו למענו יועברו למטרה אחרת.

בהצלחה זו רואה הרב מצגר דוגמא למאבקיו המתמשכים בזירה הדתית נגד אנטישמים בעולם. לדבריו יש להשתמש בכוחה של הכנסייה על קהילות בעולם כדי להיאבק בליבוי היצרים של האימאמים במסגדים בעולם.

בדבריו מזכיר הרב מצגר את השינוי שחל בשנים האחרונות בעולם הנוצרי ומזכיר את החלטת האפיפיור הפורש לכלול בתפילותיהם את הקביעה שהעם היהודי אינו אחראי למות מייסד הנצרות ואת האיסור על מאמיניו בעולם לעסוק במיסיון. הרב מצגר סבור שברגע בו אשמת מותו של מייסד הנצרות אינה עוד על כתפי היהודים בעיניהם של הנוצרים הרי שניתן לחבור למאבק משותף מול האנטישמיות המוסלמית.

"אחד הפירות של המאבק הזה הוא אותם מאתיים כמרים שחתמו על המסמך", אומר הרב מצגר המזכיר כי כאשר שאל בשעתו את הרב אליישיב אם מותר לו להיפגש עם אנשי דת נוצריים כדי לפעול באפיק זה, השיב לו הרב אליישיב כי מדובר בקידוש ה'.

הרב מצגר מזכיר ומציין בדבריו כי אותם מאתיים אנשי דת נוצרים בעל השפעה רבה בארצות מוצאם, חלקם מחזיקים בתחנות טלוויזיה, משדרים למאות אלפי מאזינים ברדיו, מנהלים עמותות רבות ועוד.