ישראל הפכה אור הומניטארי לגויים

החקיקה הישראלית נגד מימון השתלת איברים בסין מהווה השראה לפרלמנטים בעולם. פרופ' לביא שהוביל לחקיקה הישראלית מספר.

שמעון כהן , כ"ט באדר תשע"ג

חקר תאי הגזע והמוח
חקר תאי הגזע והמוח
פלאש 90

פרופ' ג'י יעקב לביא

החוק נגד סיוע לקציר האיברים בסין, חוק שנחקק בכנסת בשנת 2008, הופך להיות מודל במדינות נוספות ברחבי העולם. מסתבר שבשקט בשקט הפכנו "אור הומאניטארי לגויים".

ביומן ערוץ 7 מספר פרופ' ג'י יעקב לביא, מנהל היחידה להשתלת לב במרכז הרפואי שיבא" בתל השומר, על ההתעניינות הבינלאומית סביב החקיקה הישראלית.

בדבריו מזכיר פרופ' לביא את הגורם שהוביל אותו להיכנס לעובי הקורה הבינלאומי הזה. היה זה בשנת 2005 כאשר חולה של פרופ' לביא המתין להשתלת לב למעלה משנה, עד שביום בהיר אחד הודיע ללביא שחברת הביטוח שלו מורה לו לצאת להשתלה בסין, שם יוכלו "לארגן" לו לב בתוך שלושה שבועות.

לביא המופתע ניסה להבין מהחולה שלו כיצד ניתן להבטיח לו שבדיוק כשיגיע לסין יהיה שם לב עבורו, שהרי השתלה מחייב מוות של אדם בעל נתונים מסוימים. החולה העדיף שלא לשאול שאלות מיותרות, יצא לסין ואכן באותו יום שבו הובטח לו שתתקיים ההשתלה היא אכן התרחשה.

בניגוד לחולה פרופ' לביא עצמו החל לשאול שאלות ולברר את המתרחש עד ש"התברר לזוועתנו שמזה עשרים שנה קיים בסין הליך נטילת איברים ממועמדים להוצאה להורג ומאסירי מצפון שהוגדרו על ידי השלטון, כלומר מתרגלי פאלון-גונג". לביא מוסיף ומדגיש כי קופות החולים הישראליות מימנו את הניתוחים הללו ובכך למעשה נתנו יד למה שהוגדר בעולם כפשע נגד האנושות. בחקיקה הישראלית שהושלמה בשנת 2008 נאסר מימון שכזה ומאז נקטע רצף הנסיעות של חולים לניתוחי השתלה בסין.

בעקבות החקיקה הישראלית שלביא היה ממקדמיה הוזמן פרופ' לביא להרצאות בטייוואן ובדרום קוריאה. "הפכנו אור לגויים", הוא אומר ומספר כי שמעו של החוק הישראלי ומידת הצלחתו גררו התעניינות רבה וכעת נבחנות על ידי פרלמנטרים במדינות אלה האפשרות לחקות את החוק הישראלי.

במהלך הביקור נועד לביא עם חברי האסיפה הלאומית, עיתונאים, קובעי דעת קהל ועוד, ו"החוק הישראלי זכה להרבה תשבחות. כעת הם נערכים לחקיקה דומה".

באשר לשיקול הכלכלי המשפיע מטבע הדברים על מדינות אלה והחשש להתנתק מהשפעתו של הענק הסיני, אומר לביא כי אכן מדובר בסוגיה לא פשוטה שכן בשתי מדינות אלה הקשר לסין הוא משמעותי ביותר, אך "זהו מקומם של אנשי מצפון ורפואה לומר להם 'ראו במה אתם משתפים פעולה, במה שהוגדר כפשע נגד האנושות'. כשזה מה שעומד מולנו אין שום נימוק כלכלי או פוליטי שיכול להצדיק שיתוף פעולה שכזה".

בשיחה עם פרופ' לביא עלתה סוגיית העמדה הסינית הרשמית המתכחשת להרג וקציר איברים. לדבריו גם סגן שר הבריאות הסיני הודה בעצמו בכך שמקור האיברים הוא נידונים למוות, אך התכחש לקציר האיברים של אסירי המצפון, וזו בעצם נקודת המחלוקת עם הממשל הסיני. לביא קובע כי די במה שהסינים מודים בו כדי לדרוש את הפסקת המהלך שכאמור הוגדר כפשע נגד האנושות.

עוד הוא מזכיר כי סגן השר הסיני, רופא משתיל כבדים בעצמו, אמר שהמעשים מול נידונים למוות יופסקו בתוך חמש שנים, החלטה שאינה ברורה כלל ועיקר, שכן אם מדובר בפשע נגד האנושות הרי שיש להפסיקו מיידית ואין מקום להמתנה זו.

לשאלה מה למשטר הסיני וכלכלת הענק שלו לעסוק בכמה עשרות אלפי דולרים לניתוח, אומר לביא כי יש להבין שמדובר בתעשייה של ממש המונה עשרת אלפים ניתוחים ברחבי העולם, והמשמעות היא מאות מיליוני דולרים שכולם גוזרים בהם קופונים, מבתי הסוהר ובתי המשפט ועד לבתי החולים ואף השלטון עצמו שמתפטר בדרך זו ממתנגדיו.