ארבע על ארבע אל הפרחים והמים הזורמים

קבלו הצצה לטיולי הג'יפים של "משקפת" באזור ואדי קלט ולרשימת המסלולים השונים לחיבור המטיילים אל כל מרחבי הארץ.

יוני קמפינסקי , ו' בניסן תשע"ג

משקפת בשטח
משקפת בשטח
פרויקט משקפת

בני כהן, מנכ"ל משקפת מספר כי יש היענות גדולה לשלל האפשרויות שהפרויקט מציע לקהל הרחב. "עם ישראל בוחר לחוש את שמחת החירות בטיולים בארץ ישראל, מרגש לפגוש את אלפי המטיילים ובני משפחותיהם", אומר כהן, "היכרות האלפים עם השטח, היא גם היכרות בלתי אמצעית עם ההיסטוריה של עם ישראל, היסטוריה שניתן למשש גם בימים אלה ממש ביהודה ושומרון".

להלן מגוון מסלולי הפסח של "משקפת":

בקעת הירדן וחבל מגילות

את סיורנו נפתח בישוב מצפה יריחו שכשמו כן הוא צופה אל מרחבי הרי יהודה, נתמקד בתצפית אל עבר נחל פרת המהווה פנינה כחולה במרחבים האין סופיים של הרי יהודה, בקצה האופק נוכל אף לראות את המנזרים העתיקים לצידם של המצוקים.

לאחר הפוגה קצרה בצומת אלמוג בה נסעד איש צידתו (מצות מצות ו...מצות), נפנה לקיבוץ בית הערבה שם ניחשף לסיפור המרתק על תקומתו של הקיבוץ בשנית כמו כן נראה את החקלאות המשגשגת באופן מפתיע ויוצא דופן בקיבוץ נבקר בבית אריזה לתמרים ונשמע קצת יותר... מאחד שזוכר את העבר.

משם נמשיך לחופי ים המלח שם נשמע איך לפעמים נמוך הוא גם יתרון (רמז: חקלאות), נדרוך במקום בו חצו אבותינו את הירדן, ונתקדם לעבר עיינות פצאל שם נצעד קלות לאורך אמות מים, נביעות שופעות, ברכות אגירה מימי הורדוס, חורשות, ותחנות קמח עתיקות. לסיום, נגיע לאנדרטה שעיצב יגאל תומרקין, אנדרטת הבקעה שתוביל לתצפית נפלאה אל נופיה הקסומים של בקעת הירדן היא ארץ המרדפים

בקעת הירדן תצפית גבורה וחקלאות

סיור ייחודי זה משלב בתוכו הווה ועבר גם יחד, ייפתח בתצפית מרהיבה מישוב מצפה אלון לעבר בקעת הירדן, בהמשך נהיה באנדרטת המערה שם נשמע את סיפורי ארץ המרדפים וגבורת לוחמיה. את הדרך למושב פקעות נעבור דרך היישוב גיתית ושטחי החקלאות, שלה ושל שכנתה הסמוכה מכורה, כמו כן נעצור בתצפית אל עבר עמק תרצה המקראית.

בבקעות, נצפה לעבר הבוקע הצפוני הממוקם בין הר טמון להר אדיר מצפון לישוב, שממוקם במרכז הבקעה, בהמשך  נרד לעומקה של התופעה הגיאולוגית המופלאה המכונה חמאם אל מליח, שם נובעים מים חמים מבטן האדמה, נמשיך לתצפית מתוך היישוב רותם בעקבות הגישה האקולוגית בה נוקטים תושביו.

לפני הפרק המאתגר במסלול נאגור כוחות במפגש ציפורה ונשמע מעשיות גבורה של לוחמי בקעת הירדן, ונקנח לסיום במסלול הליכה קליל בשמורת הטבע עיינות פצאל בינות לנביעות המים.

טיבוע ציפורם נחל דולבים ומטעי זיתים

בסיור זה נפגוש מטווח אפס את האורחות הפוקדות אותנו אחת לשנה, הציפורים הנודדות. במפגש עמן שיערך במרכז הטיבוע שביער נווה צוף, נתלווה לחוקר או ליתר דיוק לצפר ונצפה בתהליך הסימון והשחרור  של ציפורי השיר, עליהם גם נלמד במשך הביקור. בהמשך נצעד יחד לאורך נחל דולב הציורי ושופע המים כשבדרך נפגוש מטעי זיתים עתיקים, עצי דולב, תחנות קמח קדומות ובעיקר פריחה, שכמותה סביר להניח מעולם לא ראיתם, התגלמות יופיו של הטבע (אורך המסלול כ 3 שעות).

נמשיך לגבעת היקבים בה נשתמרו מערות מסתור תת קרקעיות ששימשו למסתור בפני הרומאים בימי מרד בר כוכבא, מי שמעונין לחוות על בשרו כיצד חשו הלוחמים במסתור מוזמן לחוות זאת בזחילה מאתגרת במערות. לקראת סיום נשתהה קמעה בתצפית מרהיבה אל מרחבי הרי גופנא, יישובי מערב בנימין, מודיעין ואף מישור החוף, ונבקר בבית בד אותנטי.

ארץ גיבורי התנ"ך בנימין

סיור זה מתמקד בעברו היסטורי של חבל בנימין אותו נפתח בצפייה במיצג מולטימדיה מתקדם, במרכז המבקרים נחלת בנימין, המייצג עוסק בנושאי חקלאות התיישבות וגם היסטוריה וכן נבקר ביקב הבוטיק פסגות השוכן בסמוך. לאחר מכן נצפה באתר העי המקראי ובשרידיו הארכיאולוגיים וכן נשמע על קרבות המכבים שנערכו באזור.

בהמשך נפנה אל עבר אתר הארטיס בבית אל - אתר חלום יעקב המפורסם (הסולם מהחלום טרם נמצא...), אגב בית אל נחשבת לעיר מרכזית בהיסטוריה היהודית, שם בין השאר, בחר יהודה המכבי להקים את צבאו. משם נמשיך לישוב שילה, נבקר בבית הכנסת הבנוי כדגם המשכן, נתקדם אל דרך נוף הכרמים, דרך המספרת את סיפורה של החקלאות העברית המשגשגת, וכרמי הזיתים הפורחים, התחנה הבאה - בישוב אחיה בסיפור ההצלחה של משק אחיה, לאחר מכן נפנה לתצפית שבישוב קידה, שם נצפה אל עבר נופיה המרהיבים של בקעת הירדן, מהרי הגלעד ועד ים המלח.

לאחר הפסקת צהריים וארוחה קלה נערוך היכרות עם אחד האתרים המשמעותיים ביותר לעם ישראל לדורותיו והוא משכן שילה עצמו, בסיור במקום נמצא יחד את החיבור והקשר האמיץ בין הממצאים הארכאולוגיים בשטח, לבין העובדות ההיסטוריות, ונסיים במעיין הגבורה השוכן בסמוך לישוב עלי, במקום נפוש על יד שולחנות פיקניק, ובצילם של עצי זית עתיקי יומין. 

סיור אל נופיהם המיוחדים של גוש עציון ואפרת

נסייר ב"גבעת הקרב" – תצפית אל עבר גבעת הקרב המפורסמת בו נערך הקרב המפורסם של שיירת לוחמי הל"ה, בדרך לגוש עציון. נבקר גם בנווה דניאל – תצפית פנורמית מרהיבה אל עבר מישור החוף והשפלה. בהמשך נערוך סיור רכוב באפרת ובשכונות המיוחדות אשר קרויות על שם שבעת המינים. נעבור באלון הבודד – עץ אלון עתיק אשר סימל בעבר את הכמיהה והכיסופים להתיישבות המחודשת בגוש עציון. נבקר בחירבת הילל בבת עין – אתר ארכיאולוגי קדום עם שרידי מימי בית המקדש השני, שם נמצאו כלי אבן, מקווה טהרה, בורות מים ועוד. 

סמוך מאוד לשם ממוקמים מעיינות בת עין – אזור גוש עציון משופע במעיינות פועמים ומפכים ששופצו ע"י התושבים. נבקר גם במערת החריטון – הליכה קלה וזחילה לאוהבי לכת למערת קארסטית הארוכה ביותר בארץ, כדאי להצטייד בפנסים. נטייל קלות לאורך הנוף המדברי המהפנט ובדרך נעצור בתצפית לעבר הר ההרודיון מהיישוב תקוע. לקראת סיום נערוך ביקור בחוות שדה בר – חווה מקומית לייצור גבינות עיזים. במקום מרפסת נוף ייחודית. ונסייר במפעל olive bar לניצול הגפת (פסולת בערה של שמן זית).

לגלות את חבל יתיר ומערת המכפלה

אתם מוזמנים להצטרף ליום חוויתי ומהנה ב"חבל יתיר" ומערת המכפלה. סיור אותו נתחיל בביקור בעיר העברית הקדומה סוסיא שמתעוררת לחיים, תוזמנו לצפות בחיזיון אור-קולי, נסייר בבית הכנסת העתיק והמפואר  ובו רצפת פסיפס מדהימה, מעגלי תיפוף, רכיבה על גמלים וביקור במערת מגורים עתיקה. בהמשך נפנה אל יער יתיר - שם נבקר ביער הנטוע הגדול במדינה, נלך בשבילים ונראה שרידים של העיר העתיקה - ענים. שם, נשלח מבט מן ההר למדבר -  ממצפה יאיר שליד סוסיא, נערוך תצפית מזרחה ונגלה עד כמה קרובים מדבר יהודה וים המלח.

לסיום, נגלה את סודות מערת המכפלה בסיור ובתפילה. היכן באמת קבורים אברהם, יצחק, יעקב, שרה, רבקה ולאה. הזדמנות להכיר את המבנה המפואר שבנה המלך הורדוס לזיכרון אבות ואימהות האומה היהודית, ולשמוע על גילוי מערת המכפלה האמיתית המסתתרת מתחתיו.

סיור פריחה בשומרון

בסיור זה נכיר לעומק את השומרון על מעיינותיו פרחיו ונופיו. נטייל בנחל קנה – הליכה קלה לאוהבי לכת בין שפע מעיינות, פריחה מרהיבה ונופים קסומים. נעלה אל הר כביר -  תצפיות נוף מרתקות, וסיורי פריחה מרהיבים. נהנה מהריחות ומהצבעים של פרחי הבר העונתיים. נבדיל בין נורית, כלנית ופרג. נבחין באירוס השומרון הייחודי לאזור וגדל במורדות הר כביר.

בהמשך נחווה חוויה מרעננת במעיין כפיר, מעיין פועם ומפכה. משם נפנה אל תצפית שלושת הימים – תצפית פנורמית אל ים הכנרת, ים המלח והים התיכון ונסיים בביקור בחווה האורגנית "גבעות עולם". חווה השוכנת בגבעות איתמר הקסומות, מהגדולות בישראל. בחווה מייצרים מוצרים אורגניים.