"ההחלטה על ההפרדה בחמ"ד - פריצת דרך"

שרה אליאש, ראש אולפנה ומנהלת בי"ס לשעבר וכיום פעילה מרכזית ביש"ע, מברכת על החלטת החמ"ד בסוגיית ההפרדה ותוקפת את שר החינוך סער.

בני טוקר , א' בניסן תשע"ג

בית ספר
בית ספר
פלאש 90

מועצת החמ"ד, החינוך הממלכתי דתי, גיבשה מדיניות רשמית בנושא הפרדה בין בנים לבנות.

על פי ההחלטה, הלימוד בכיתות א' עד ג' יהיה מעורב לבנים ולבנות, ואילו כיתות ד' עד ו' ילמדו בכיתות נפרדות. אם יבקשו, יוכלו ההורים בבית הספר לערוך הצבעה ולשנות את ההחלטה הזו ברוב של שני שליש מההורים, ולהפריד את הכיתות הנמוכות, או דווקא לערב את הלימודים גם אחרי כיתה ג'.

לגבי הגילאים המבוגרים יותר - חטיבות הביניים והחינוך העל יסודי קובע המסמך כי הלימודים יתקיימו בנפרד למעט חריגים שיקבלו את אישור מועצת החמ"ד.

שרה אליאש, לשעבר ראש אולפנת להבה ובעברה מנהלת בית הספר בקדומים, מברכת על ההחלטה, "זו פריצת דרך, שסוף סוף החמ"ד לוקחת אחריות ציבורית על נושא כל כך טעון ושנוי במחלוקת. ככה לפחות תהיה מדיניות מוסדרת בלי לתת מקום להפעלת לחצים מכל כיוון שהוא".

היא מספרת שבזמנו הם קיבלו פסק דומה מהרב שפירא זצ"ל, "בסוף שנות השבעים כשהייתי מנהלת בית הספר היסודי הראשון בשומרון, בקדומים. הנושא עמד על הפרק, היו לנו מעט מאוד ילדים, אולי חמישה ילדים בכיתה ד' וה', היו הורים שרצו הפרדה, הם אמרו שהבטיחו להם שיהיה בית ספר כמו נועם. הלכנו אז לר' אברום שפירא זצ"ל, והוא פסק לנו לעשות הפרדה מכיתה ד'. לא שאלנו אותו על עצם ההפרדה, אלא ממתי חייבים, כיון שהיו הורים שרצו להתחיל מוקדם יותר. יותר מאוחר כשהבית ספר גדל, התחילו להפריד מכיתה א', כי היו לחצים והורים שרצו את זה. אני זוכרת שבכיתי בלילות בגלל כל הלחצים שהופנו אלי מכל מיני כיוונים. לכן טוב שיש עכשיו מדיניות ואני מרגישה שהרב גיסר מבין את זה ועשה את זה בדרך מתונה".

אליאש מעריכה שההחלטה תשפיע בעיקר בהקמת בתי ספר חדשים, "אולי מי שמקים בית ספר חדש, או מקומות שבהם היו לחצים ועכשיו אולי הנושא ייעלה מחדש לדיון. אבל ברור שאם יש רוב של שני שליש מההורים, אין על מה לדבר".

לדבריה, בלי שום קשר לנושא ההלכתי יש יתרון מסוים לאי הפרדה בכיתות המאוד נמוכות, "זה מונע הרבה אלימות אצל הבנים, מרכך קצת את הדינאמיקה הקבוצתית, אבל מצד שני יש גם ברכה גדולה בבתי הספר הנפרדים מכיתה א', כי יש שם כיוון חינוכי ברור, זה תלוי הרבה גם בהרכב של ההורים והילדים, ולמה הם שואפים".

אליאש מתייחסת לתחקיר שהתפרסם הבוקר כנגד הרב שי פירון, אודות אמירה שלו מלפני כעשר שנים, כנגד מכירת דירות לערבים בשל האיסור לא תחונם.

לדבריה אין מקום לשפוט אדם בגלל אמירה ישנה, "בישראל לא עושים שימוע לשרים כפי שנהוג בארה"ב לפני הסנט. לכן לבוא היום ולחפש בן אדם על משהו שהוא אמר לפני עשר שנים זו צביעות. אם יחפשו את כל מה שציפי לבני אמרה על נתניהו, אז היה אסור לאפשר לה להיות בשום תפקיד בממשלה".

היא מקווה שהרב שי פירון לא יתנער מדבריו ויעמוד מאחוריהם, "הוא  אמר את הדברים באותה תקופה כשהיה מאבק בייננו לערבים, להכניס את זה לתווית של גזענות זה דבר שקרי. למיטב ידיעתי גם בקרן הקיימת לישראל היו סייגים בכל מה שקשור למכירת אדמות, ואולי זה קיים עדיין היום, אם לא היו על זה בג"צים. לבוא היום ולהיתפס לאמירה של הרב שי פירון זו צביעות. זה נושא שיש מקום לדון בו, אבל מבחינת הפסיקה עצמה, אני מעריכה שזה נושא שבמציאות של היום, לא כל רב ייתן את פסיקתו בעניין, צריכה להיות הירארכיה יותר גבוהה שתעסוק בזה".

לדבריה אם מחפשים רבב בשר החינוך העתידי, עדיף לחפש אותו דווקא אצל גדעון סער, "בעיניי לראות את שר החינוך גדעון סער מבלה במועדונים כמו בחור צעיר עם גאולה אבן - נכון שמה שהוא עושה הוא עושה באופן פרטי וזה עניינו - אבל לי זה נראה מאוד בעייתי שהוא נוהג כך בהיותו דמות מחנכת".