פארק ומשחק וולקני בגולן

פארק וולקני אביטל - ראשון מסוגו בארץ, פותח שעריו למטיילים בחול המועד פסח. פלאי עוצמתו של הטבע וסיורים מודרכים ללא תשלום.

קובי פינקלר , ג' בניסן תשע"ג

פארק וולקני
פארק וולקני
קובי פינקלר

הגולן הוא כר גיאולוגי פורה בו ניתן לצפות בתופעות וולקניות געשיות ייחודיות מרתקות ביותר. חקר תופעות אלה מאפשר לאדם להציץ למעמקי כדור הארץ ולהשביע ולו רק במעט את סקרנותו.

המועצה אזורית גולן, במסגרת פיתוח תיירות התוכן בגולן, פיתחה את ה"נתיב הגעשי". בנתיב זה יעברו המטיילים בין ארבעה אתרים וולקניים מרכזיים בצפון הגולן, אשר כל אחד מהם חושף תופעה אחרת. האתרים הם: פארק וולקני אביטל, שהוקם בסיוע הקרן לשיקום מחצבות, במחצבת אביטל הישנה, נקודת הפליאומגנטיזם, הר בנטל והג'ובה הגדולה.

פארק וולקני הר אביטל

במורדותיו המזרחיים של ההר, פעלה במשך שנים מחצבה. תוך כדי חפירה ואיסוף החומר נחשפו בקירות המחצבה תופעות יפהפיות המלמדות על ההיסטוריה הוולקנית הסוערת של האזור.

מועצה אזורית גולן בשיתוף הקרן לשיקום מחצבות ומשרד התיירות, שיקמו את המחצבה ופיתחו אתר ייחודי וראשון מסוגו בארץ - אתר גיאולוגי-וולקני. הפיכת המחצבה לפארק וולקני העלתה אל קדמת הבמה, אל קדמת התיירות, את ההיסטוריה הגיאולוגית של המקום. המטיילים הרבים שיגיעו לאזור ייחשפו לפרק נוסף ודי מסתורי, בתולדותיו של הגולן.

בתוך הפארק

ניתן לטייל באופן עצמאי ולהשתמש בעזרים שמוקמו לאורך המסלול, העובר בשולי המחצבה, סמוך לקירות ומתייחס לתופעות שנחשפו. כך יוכלו המטיילים ללמוד, להבין ולהתרשם מעוצמתו של הטבע, לגלות מהי "טיפה געשית", מה הכוונה ב"חילופי שכבות", מהם "אופקי הפצצות" ועוד. עזרי ההדרכה כוללים, שלטי הסברה מכווני חיצים, עמדות שמע הפועלות בלחיצה ובשפות שונות, דגם הר געש חצוי המאפשר הצצה אל בטן ההר עם הדגמה של התפרצות לבה.

במרכז הפארק נבנו עשרה "הרי געש" שימחישו למבקרים את אופן פעילות הרי הגעש. עם חשכה בעזרת תאורה מיוחדת החוויה הופכת ליוצאת דופן.

 

הג'ובה הגדולה

ברצועה שרוחבה כ-3 ק"מ, נפערו כ-20 בורות ענקיים, מעין מכתשים קטנים המכונים ג'ובות (גבי געש). קו הג'ובות מקביל לשבר גיאולוגי גדול המשתרע מאזור קיבוץ שמיר בדרום-מערב ועד אזור בריכת רם בצפון-מזרח.

המרשימה בין הג'ובות היא הג'ובה הגדולה בלב יער אודם, שקוטרה כ-250 מטרים ועומקה כ-60 מטרים. בעבר, נחלקו דעות הגיאולוגים לגבי אופן היווצרותן, אולם כיום רווחת הדעה כי התפרצות גז וולקני בלחץ אדיר ממעמקי האדמה יצרה פיצוץ עז שגרם לפעירת הבורות. בשפה מקצועית מכונה התופעה דיאטרם.

אל הג'ובה הגדולה מוביל שביל סלול ונגיש, העובר בתוככי יער אודם הקסום בינות לאלונים עתיקים ויפהפיים.

נקודת הפאליאומגנטיזם

באזורים וולקניים קיימת תופעה מעניינת במיוחד, המכונה בשפה מקצועית "פאליאומגנטיזם" שמשמעותה מגנטיזם קדום. בקדום הכוונה היא לפני התקררות הלבה והפיכתה לבזלת. בעת התפרצות הר הגעש נוטה הלבה לקלוט לתוכה את הכיוון המגנטי השולט בכדור הארץ בעת ההתפרצות, עם ההתקררות נשאר כיוון זה טבוע בסלע ויוצר את תופעת "איבוד הצפון".

אל נקודת המגנטיזם, הנמצאת סמוך לצומת האמיר (וואסט), כדאי לכם להגיע עם מצפן, לחפש את הסלע "הנגוע" (מסומן בחץ) ולאתר את הצפון.

למען הגילוי הנאות:בין כל החוקרים, יש גם כמה הסבורים כי בנקודה זאת בגולן, ההיפוך המגנטי לא קרה כתוצאה מפעילות וולקנית, אלא כתוצאה מפגיעה קשה של ברק, שגרמה לשדה המגנטי של הסלע להתקבץ סביב נקודת הפגיעה ובכך לשבש את הכיוון צפונה.

הר הגעש בנטל

מהר בנטל המתנשא לרום של 1,171 מטרים מעל פני הים, נשקף נוף מדהים לארבע רוחות השמים ותופעות וולקניות נדירות מקיפות אותו מכל עבר. במבט מערבה רואים צורת פרסה פתוחה למערב וממנה מתפשט קילוח לבה עבה, מכוסה ביער עבות, ומעליו מספר גבעות בולטות בנוף. ההשערה היא כי "פקק" בזלת קדומה סתם את צוואר הר הגעש והבזלת החדשה שנאלצה לחפש פתח אחר, פרצה דרך הקיר הצדדי של ההר, גרמה להתמוטטות והסלע הישן שנפל, נטמע בלבה הקולחת. קיבוץ מרום גולן יושב בדיוק במקום בו התמוטט קיר ההר לבין גבעות הסקוריה.

במבט צפונה נראה הר אודם, קילוחי הלבה שהתפרצו ממנו כיסו את רובו של צפון הגולן. מימינו טור הרי געש נוספים: הר חרמונית, הר ורדה, הר כרמים (למרגלותיו בריכת רם) והר רם. במבט מזרחה בתוך שטח סוריה מתנשאים תלי געש נוספים במרחקים גדולים אחד מהשני, יותר מאלה של הגולן הישראלי. במבט דרום-מזרח רכס בשנית הארוך (והיפהפה!) מיוער ברובו ועליו תלי געש קטנים. במבט דרומה הר אביטל, שריד של הר געש שגם הוא היה פעיל בעבר.

סיורים מודרכים, ללא תשלום, בפארק וולקני הר אביטל

חשיפה ראשונה לשלל אטרקציות געשיות מרתקות שמחכות לכם בפארק וולקני אביטל בפסח

סיורי יום

ימים רביעי וחמישי ה-27-28.3 בין השעות 10:00 – 16:00

ימים שישי וראשון בתאריכים 29.3 ו-31.3 בין השעות 10:00 – 14:00.

* סיור יצא כל שעתיים ויימשך כשעה.

סיורי לילה

כוללים מיצג אורות יפהפה עליו יצפו המטיילים ממצפה קוניטרה,

ימים רביעי, חמישי בשעות 19:00, 20:00, 21:00.

כניסה חופשית. אין צורך בהרשמה מראש. מתאים לכל המשפחה. הדרכה ללא תשלום.

 

וחדש!!געש.. משתפים! - בנתיב הוולקני בצפון הגולן. משחק משימות לכל המשפחה

 

ההשתתפות במשחק - ללא תשלום. משך המשחק כשעתיים ויותר. המשחק איננו מוגבל בזמן וחושף את המשתתפים לאתרים נוספים לפעילות וטיול במהלך נתיב המשחק. משחקים תוך כדי נסיעה ברכב הפרטי, בין אתרי הנתיב הגעשי בצפון הגולן ואין צורך להצטרף לקבוצה או להירשם מראש.  לפרטים נוספים: 050-8870085

מרכז מידע - תיירות גולן  |  04-6962885