הרב סולובייצ'יק - נאמנות להלכה והבנת המציאות

לציון 20 שנה לפטירת הרב סולובייצי'ק, סיפר תלמידו, הרב הורביץ, על יחס רבו לציונות הדתית, לפלורליזם ומדוע לא עלה לארץ.

ישי קרוב , ג' בניסן תשע"ג

הרב כרמי הורביץ
הרב כרמי הורביץ
יח"צ

שני עשורים חלפו מאז הרב הגאון יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק הלך לעולמו.

הרב סולובייצ'יק שימש כראש ישיבה, פילוסוף דתי, והיה מראשי הציונות הדתית ותנועת המזרחי בארה"ב וממנהיגיה הרוחניים של היהדות האורתודוקסית בארצות הברית.

לקראת האירוע שיתקיים הערב (חמישי) לציון יום הזיכרון ה-20, סיפר בראיון לערוץ 7 נשיא מכללת גבעת וושינגטון, הרב פרופ' כרמי הורביץ, שהיה תלמידו, על הקשר שלו לרב סולובייצ'יק, על היחס של רבו לציונות הדתית ומדוע לא עלה לארץ.

"מצד אחד הוא ראה בתקומת מדינת ישראל מאורע חשוב שקרה לעם ישראל בעת החדשה ועמד בקשר הדוק עם ראשי המדינה, שרים בממשלה ועקב אחרי כל מה שקורה בארץ".

"מצד שני, הרב סולובייצ'יק היה איש עצמאי ולא חסך ביקורת כשהיה מקום", ציין הרב הורביץ.

הרב הורביץ סיפר כי מה שאפיין את תפיסתו הציונית של הרב סולובייצ'יק, הוא "שיש חשיבות פרגמטית למדינת ישראל שהיא מאפשרת את היישום של ההלכה בתוך החיים הממשיים. עם זאת, הוא הסתייג מהגישות המשיחיות של מדינת ישראל. הצדדים החיובים הביאו את תלמידיו לעלות לארץ".

"אי אפשר להגדירו כחרדי, הוא אפילו לא היה דומה לעולם החרדי. הרב היה פתוח לתרבות הכללית, הוא היה ד"ר לפילוסופיה ושילב את התובנות הפילוסופיות בלימוד היהדות". עם זאת, הסביר הרב הורביץ, כי רבו לא חשב שמדינת ישראל היא ראשית צמיחת גאולתנו, "הוא אמר שנדע אם זה ראשית צמיחת גאולתנו רק כשהיא תבוא".

הרב הורביץ המשיך בהסבר על ההבדל בין הגישות, "ההבדל בין הגישה החרדית לגישה של הרב סולבייצ'יק הוא שהעולם החרדי אינו מכיר בערך של מדינה חילונית ולדעתם אין מקום לגיטימי למדינה שהעומדים בראשה הם חילוניים ומערכת המשפט אינה מבוססת על ההלכה. הרב סולבייצ'יק, לעומת זו, לא ראה את המציאות כך, אלא ראה במדינה כלי להרבצת התורה ולזקיפת קומתו של עם ישראל".

ומדוע הרב סולובייצ'יק לא עלה לישראל? הרב הורביץ הסביר כי רבו ראה כדבר החשוב ביותר בחייו את 'הרבצת התורה', "הוא חשב שהיכולת שלו להשפיע בתחום זה הוא דווקא בארה"ב".

"בשיעור שהעביר באחד מימי העצמאות שלאחר מלחמת ששת הימים, הוא הסביר כי עדיין לא הגיעה הגאולה ולכן קהילה יהודית איתנה חזקה בארה"ב היא חיונית וחשובה כי ליהודים יש השפעה גדולה מאוד על ממשל בארה"ב. ועיין ערך ביקורו של אובמה בישראל, ואנחנו צריכים את תמיכתה של ארה"ב ולכן לא עלה לארץ".

"הוא השתתף בתפילות יום העצמאות בישיבה", ציין הרב הורביץ, "לא חושב שהוא עשה מנגל או רקד, אבל הוא ציין יום זה".

בנוגע לפלורליזם הדתי סיפר הרב הורביץ, כי הרב סולובייצ'יק היה "איש הלכה המחוייב בכל נימי גופו להלכה המסורתית והסתייג מנסיונות לעוות ולשנות את מערכת ההלכה. מצד שני היתה לו פתיחות והבנה של התרבות המערבית והצרכים שיש לאנשים הגרים בתוך חברה מודרנית ומערבית וזה בא לידי ביטוי בפסיקה ההלכתית שלו".

"הוא לא היה מיקל ולא מחמיר אלא התייחס לדברים לגופו של עניין. לדוגמא, כשהייתי דוקטורנט באונ' לימדתי בבית ספר רמב"ם שהוא ייסד, והכיתות בבית הספר היו מעורבות מתוך גישה שהצורך בלימוד תורה חל על נשים כמו לגברים".

"נגשה אלי קבוצת בנות שרצתה לפרוש מהתפילה בבית ספר שם ישבו הבנות מאחורי המחיצה, והרב לא רק שלא הסתייג אלא עודד אותן לערוך תפילה נפרדת, ונתן להן פתרונות במסגרת ההלכה שייאפשר את התפילה הזו".

"מצד שני ידוע שהרב לא תמך בפרישת נשים במסגרת הקהילתית אז אני חשוב שמצד אחד היתה לו ראייה חינוכית טובה ובמסגרות מסויימות היה מוכן להעצים את מעמד האישה ומצד שני הוא היה שמרן בכל ההביטים של הקהילה ושלמותה ולא לגרום לפירודים בקהילה. בסופו של דבר ההלכה קבעה את דרכו של הרב סולובייצ'יק".