קיבוצניקים מפסלים ציונות בקרני שומרון

קבוצת פסלים ממספר קיבוצים ומושבים בארץ, הגיעה לקרני שומרון, להכין פסלים מותאמים לשמות הרחובות בישוב - הרחובות בהם יוצבו.

ישי קרוב , ו' בניסן תשע"ג

פסל בקרני שומרון
פסל בקרני שומרון
דוברת היישוב

פסטיבל פיסול באבן בזלת החל היום (ראשון) בקרני שומרון ולוקחים בו חלק חמישה אומנים מקיבוצים ומושבים שונים בארץ.

חמשת האומנים מכינים כל אחד פסל משלו - מגן דוד ענק, אשכול ענבים, אצטרובל, בלוט ונבל עתיק כאשר הפסלים מותאמים לשמות הרחובות בישוב - הרחובות בהם יוצבו.

האומנים הגיעו ליישוב מקיבוץ חולדה, קיבוץ אפיקים, גדעונה, זיכרון יעקב וגנוסר. האמנים בחלקם בעלי ניסיון וותק של שנים רבות בתחום כאשר מתלמדים שלהם כבר משתתפים אף הם בפסטיבלי פיסול כמו הפסטיבל שיתקיים בצפת בשבוע הבא.

"הפסלים שלנו יבטאו את החיבור לארץ ולציונות- מגן דוד, גפן וגם נבל עתיק שמסמל את השורשים והם יוצבו בכיכרות רחבי הישוב", סיפר דוד יסעור מזיכרון יעקב אוצר הפסטיבל ומפסל בבזלת בעצמו.

יובל לופן מקיבוץ גנוסר, בן 70 המפסל בבזלת כבר שנים רבות סיפר "כשההורים שלי הקימו  את קיבוץ גנוסר עוד לא קמה המדינה, גנוסר הייתה ישוב ספר בדיוק כפי שהישוב שלכם כיום. והמוסדות, הסוכנות מאוד כעסו עלינו שהגענו לשם, 'איך אתם מעזים לבוא לכבוש את הקרקע?', כמו שאתם פה היום כך ההורים שלי עשו.. היום אנחנו בתוך הקו הירוק, וכאילו היום אנחנו בסדר ואתם לא, אבל אני אומר ככה התחילה המדינה זה שאנשים פרצו את הגבולות ואמרו זה שלנו! ובזכות זה שנמצאים פה היום- זה יהיה שלנו. אני סומך את ידי ומכבד ואוהב אתכם ואני קורא לכם- חלוצים".

האומנים האחרים שהגיעו הם דגן שקלובסקי מגדעונה שעוסק בתחום כבר 20 שנה, זוהר פרידמן מקיבוץ אפיקים שהחל לפסל בתור תחביב לפני כשש שנים, וראובן שרף מקיבוץ חולדה שמפסל כבר כ- 40 שנה בבזלת וגם באלומיניום וברונזה. 

"פסטיבל הפיסול באבן הבזלת שהחל היום, הוא חלק מהחזון היישובי שלנו- "לגדול בעיר להרגיש בכפר". מטרת הפסטיבל היא לחשוף ולחבר את הילדים, הנוער והישוב כולו לאסטטיקה, אמנות ויצירה, מתוך שותפות בתהליך האומנותי שתוצריו, פסלי הבזלת היפים, יוצבו ברחבי היישוב ויוסיפו לו נוי וחן", אמר הרצל בן ארי ראש המועצה המקומית קרני שומרון.

על האירוע מופקד המרכז הקהילתי קרני שומרון אשר הציב לו כמטרה לחשוף את הקהילה לאומנות באבן וכך גם את ילדי הישוב שייהנו מסדנאות פיסול, מהביקור במתחם פסלי הבזלת ומהמפגש עם האומנים. הפסטיבל והפרויקט ממומנים על ידי קרן העיזבונות והמועצה המקומית קרני שומרון.