"אין לאכול מאפים לפסח ללא שינוי צורה"

בהמשך לפרסום בערוץ 7 על שיווק מאפים לפסח ללא שינוי צורה, מבהיר הרב יעקב אריאל כי "יש לנו סמכות ליצור מנהג שלא לאכול דברים אלו".

ישי קרוב , ח' בניסן תשע"ג

הרב יעקב אריאל
הרב יעקב אריאל
שלומי שלמוני

רבה של רמת גן, הרב יעקב אריאל, התייחס לפרסום בערוץ 7 לפיו מאפים המיוצרים לפסח משווקים בחנויות, למרות שצורתם דומה למוצר הזהה הנאפה כחמץ בשאר ימות השנה - דבר הנוגד את הכללים של מחלקת הכשרות ברבנות הראשית לישראל.

"זה כשר אבל לא ראוי", פסק הרב אריאל בשיחה עם ערוץ 7, "אני ממליץ לאנשים לא לאכול את זה משום שמוצרים אלו עלולים ליצור טעויות קשות".

הרב סיפר כי ישנם מלונות המארחים משפחות בשבת הקרובה - שבת הגדול, אך ההכשרות לפסח מתקיימות עוד לפני השבת, מה שיוצר בעיה בהכנסת לחמניות חמץ אל מתחם המלון, "מדובר בבעיה לא פשוטה אך צריך למצוא פתרון כדי שהמלונות יצליחו להכשיר את המקום לפסח. בצבא אמרו לאכול מצות אבל במלון אני לא יכול להגיד שיאכלו מצות".

הרב הסביר כי למרות שבנוגע ללחם חלבי פסק השולחן ערוך שאסור לאוכלו, אלא אם כן הוא בצורה שונה מלחם פרווה, במאפים לפסח הדבר לא נכתב, "כי באותה תקופה אף אחד לא חשב שיגיע יום וייצרו מאפים לפסח כמו בחמץ. אין לנו הסמכות של חז"ל מהתלמוד, אבל יש לנו סמכות ליצור מנהג שלא לאכול דברים אלו".

"אני אומר לתושבי רמת גן שלא לאכול מוצרים אלו", סיכם הרב אריאל את דבריו.