צעדת המים של קק"ל: מתחברים אל הנגב

צעדת המים ה-16 של "קק"ל צרפת" הסתיימה בימים אלה בדרום הארץ. במשך 4 ימים, יותר מ-80 חברי המשלחת צעדו קרוב ל-100 ק"מ.

בני משה , י"ג בניסן תשע"ג

ציונות דרך הרגליים
ציונות דרך הרגליים
פלאש 90

צעדת המים ה-16 של "קק"ל צרפת" הסתיימה בימים אלה בדרום הארץ. במשך 4 ימים, יותר מ-80 חברי המשלחת צעדו קרוב ל-100 ק"מ, במסלולים שונים בנגב.

הצעדה החלה בטיול בבורות לוץ, שם התרגשו כולם מפריחת הכלניות המרהיבה בלב המדבר.

בהר רמון עלו למצפור שהוקם לזכר האסטרונאוט אילן רמון. במרחבעם שמעו כיצד הוקם הישוב על ידי תנועת ההתיישבות "אור", ובישוב לוטם שמעו מתושבי המקום על החיים בערבה.

לאורך המסע טיילו בין היתר בנחל גוונים, הר סהרונים, נחל ארדון, נחל חווארים, עין עובדת ובמסלולים נוספים באזור.

המטיילים החרוצים לא רק צעדו, אלא גם השתתפו בפעילויות אתגריות כגון ירי בחץ וקשת, טיול ג'יפים באזור המכתשים ואפילו סנפלינג מהמצוק במצפה רמון.  

"היה לנו חשוב לקיים את צעדת המים דווקא בנגב, כי כאן רואים עד כמה נושא המים חשוב לישראל, ואיך המדינה מצליחה להתפתח למרות כל הקשיים", אמר נשיא הכבוד של קק"ל צרפת, פרדריק נורדמן (Frederick Nordmann).

כמחצית מחברי המשלחת הם צועדים ותיקים, ביניהם כאלה שהשתתפו כבר בצעדת המים הראשונה, שנערכה בשנת 1998. השאר הם חברים חדשים, שזו להם הפעם הראשונה שהשתתפו בתכנית המיוחדת.

כזה הוא גם אלכסנדר פייגנבאום (Alexandre Feigenbaum), שזו צעדת המים הראשונה שהוא לקח בה חלק. "ביקרתי בישראל פעמים רבות במשך השנים, בין היתר משום שבתי מתגוררת כאן אבל הפעם אני לומד להכיר פנים אחרות של ישראל. בעבר שהיתי בעיקר בערים, ועכשיו אני פוגש את הטבע וזוכה לתחושה חזקה של מעורבות במה שקורה במדינה".

פייגנבאום, פרופ' לכימיה במקצועו, סיפר שתמיד שאף להשתתף בצעדת המים, וכעת, כשפרש מהאוניברסיטה סוף סוף, התפנה לו זמן להגשים את החלום.

לג'ואל פרלברג (Joelle Perelberg) זו צעדת המים השלישית. בפעמים הקודמות טיילה בגליל ובגולן, כך שהפעם הזאת שונה ומיוחדת מבחינתה. "גיליתי את הנגב לראשונה בתור ילדה, כשביקרתי בישראל עם ההורים שלי", נזכרה, "מאז אני מאוהבת בנגב, אז זאת חוויה מרתקת בשבילי להכיר את האזור לעומק".

פרלברג, חובבת טיולים ותיקה, ציינה שטיול בישראל אינו דומה לטיול בצרפת או בכל מקום אחר בעולם. "כמובן שהנוף בישראל שונה מאוד", פירטה, "אבל ההבדל המשמעותי הוא החיבור לקבוצה, לפעילות קק"ל ולישראל".

"כבר 15 שנים אני מתכנן להשתתף בצעדת המים, ועכשיו עשיתי את זה", אמר לורן ז'ס (Laurent Jais). "החיבור בין טבע, אקולוגיה, טיולים וציונות יוצר חוויה נפלאה. זאת דרך אחרת לראות את ישראל. מעניין מאוד להיות חלק מקבוצה של קק"ל ולהתרשם מהתרומה של הארגון לפיתוח המדינה".

ציונה תמים (Siona Tamime), חברה נוספת במשלחת הצרפתית, התלהבה במיוחד מהפריחה היפה בעונה זו בנגב. "חייתי בעבר בישראל במשך שלוש שנים, בתקופה שהייתי סטודנטית, אבל את הנגב בקושי הכרתי עד המסע הזה", אמרה.

ראובן נעמת, ראש משלחת קק"ל בצרפת ומי שאחראי על ארגון צעדת המים, הסביר שמעבר לטיולים להיכרות עם הארץ, חשוב לו בכל צעדה כזו לחנוך פרויקט של קק"ל צרפת, כדי לחבר את חברי המשלחת לעשייה ולהגביר את מעורבותם בישראל. בצעדה הנוכחית השתתפו הצועדים בחנוכת מרכז חינוכי לציונות ואקולוגיה בדימונה, שהוקם בתמיכת ידידי קק"ל בצרפת.

"המשימה שלנו היא לגייס את בני הדור הצעיר בצרפת לצעדת המים ולפעילות קק"ל בכלל כדי לבנות את דור ההמשך", אמר נעמת.

הצעדה ננעלה בטקס סיום מרגש שנערך באתר המנסרה. זוהי גבעה של אבן חול אשר בתופעה גיאולוגית נדירה נחשפו עמודי האבן בפסגתה בצורת משושה, ונראים כמו לוחות עץ בנגרייה. את הדרך לאתר עשו כמובן ברגל, במסע רגלי אחרון, שהחל בטיילת כץ, שהוקמה בתרומת קק"ל שוויץ, בסמוך למרכז המבקרים במצפה רמון.

"הנגב הוא חלק בלתי נפרד מישראל, וביחד איתכם קק"ל תמשיך לפתח את האזור", אמר נעמת בטקס והרים כוסית לכבוד סיום המסע המוצלח.

במהלך הטקס נפרדו הצועדים מדוד אדרי, מנהל העזבונות בקק"ל צרפת, המסיים בימים אלה את תפקידו. "אתם השגרירים שלנו, וחשוב שתמשיכו לעזור לנו לגייס תמיכה", אמר אדרי בדברי הפרידה.

פרדריק נורדמן נעל את הצעדה באומרו "זה לא היה סתם טיול. צעדנו על אדמת ארץ ישראל וגילינו את יופיו של המדבר. קק"ל מאחדת את אוהבי ישראל מכל הזרמים ומכל הדתות".

אחרי ארבעת ימי הצעדה המפרכים יצאו כולם לסוף שבוע של מנוחה באילת. לאחר מכן חזרו לצרפת עמוסים בחוויות מרגשות ומחוברים יותר לקק"ל, לנגב ולישראל. הרגליים אולי עדיין קצת כואבות, אבל הלב מלא שמחה וגם הכושר הגופני ודאי השתפר.