הכנרת עלתה, החקלאים הכריזו בצורת

משה כהנא, מבכירי החקלאים, מספר על הפסדים עצומים כתוצאה מעצירת הגשמים בחודשיים אחרונים, "התבואה הפכה למאכל בהמות".

בני טוקר , י"ח בניסן תשע"ג

דאגה בחקלאות
דאגה בחקלאות
פלאש 90

מי שחשב שחורף תשע"ג החולף היה חורף טוב, כדאי שיחשוב פעם נוספת.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו היום עם אחד מבכירי החקלאים בדרום, משה כהנא מבית חלקיה, המחזיק מאות דונמים של תבואה.

לדבריו, החורף שהתחיל ברגל ימין נגמר ברגל שמאל, כלשונו, "זה התחיל טוב מאוד, בנובמבר, דצמבר וינואר ירדו המון גשמים כמעט כפליים מבשנה שעברה, אבל לצערנו בפברואר ומרץ כמעט שלא ירדו גשמים".

כהנא מגלה כי גידולי החיטה שקיבלו המון מים החזיקו מעמד בלי גשם רק חודש אחד, "מי שאוכל פעמיים ארוחת ערב, יכול אולי לוותר על ארוחת בוקר, אבל בארוחת הצהריים הוא כבר רעב. הצמחים שקיבלו מנה הגונה של גשם יכלו לעבור את פברואר בלי גשם, אבל מרץ בלי גשם גמר אותם. מבחינתנו זו שנה קשה. התחלנו לומר את תפילת ועננו בורא עולם, כבר בתחילת מרץ".

הוא מספר על אובדן של כמויות אדירות של חיטה שילכו כעת למזון לבהמות, "עצירת הגשמים גרמה לכך שלא יהיה מילוי גרעין בחיטה. החיטה גדלה והצמיחה קנה גדול, אבל כשהגיע השלב החשוב של מילוי הגרעין כבר לא היה לה מים. כשהחיטה הגיעה לגובה של 20 ס"מ, הגשם נעצר, היא גדלה עד 1.40  אבל ביובש.  התוצאה היא קשה, לחיטים אין גרעינים לאכילה, יש לנו מסות אדירות של שחת, שזה מזון לבהמות, וזה הפסד עצום".

לדבריו, כחקלאי חרדי הוא מרגיש שיש "קפידא" עצומה בשמיים, "פנו אלינו אפילו חקלאים חילונים מהאזור, וביקשו מאיתנו להתפלל. נכון שמפלס הכנרת עלה והמאגרים התמלאו בצורה יפה, אבל אם לעומת שנה שעברה היה אמנם בסיכום הכולל, יותר גשם, הרי שבשנה שעברה הפיזור היה נכון והחיטה הייתה מצוינת, השנה הכול הלך לפח. האנשים היו שאננים מדאי, הם חשבו שזו שנה מצוינת. עצירת הגשמים מבחינתנו אינה רק איבוד פרנסה, אלא גם קפידה משמיים, יש כאן מסר שאנחנו צריכים לפשפש במעשינו".