"הפכו את המימונה לחג של הוללות"

רבה של המועצה אזורית מרום גליל קורא ליהודי מרוקו לחזור למסורת אבות ולחגוג את המימונה בקדושה, "ממיטים חרפה על אבותינו".

בני טוקר , כ"ב בניסן תשע"ג

דו קיום גם במימונה
דו קיום גם במימונה
פלאש 90

הרב אליהו ביטון, הרב האזורי של מועצה מרום גליל וראש כולל בית יוסף בביריה, מחבר ספרים שעוסקים במנהגי מרוקו לוב וצפת אומר לערוץ 7, כי הארועים של חלק מיהודי מרוקו בחג המימונה מבזים את הקהילה הקדושה.

"מנהג ישראל דין הוא, אבל מנהג צריך להיות נאמן למקור, תוך שמירה על הדינים וההלכות. לצערי הרבה מנהגים נתרוקנו והפכו לבור ריק, שאין בו מים אבל יש בו נחשים ועקרבים", אומר הרב ביטון.

לדבריו את המימונה צריכים לחגוג בצניעות, "חג המימונה הוא חג האמונה במלך המשיח. מדורי דורות זה היה מנהג עתיק שבא לעודד אותנו בגלל האכזבה שעדיין לא בא משיח בפסח. את המנהג הזה עשו במרוקו בצניעות, בתוך הבתים, בסעודות מצווה שם נהגו לעשות גם שלום בית בין  איש לאשתו. ולצערי כאן בישראל, חלק מהציבור הפך את היום הזה ליום של הוללות  ופריצות. הם מגבירים את כוח הטומאה בצורה קשה, במעשים שלהם הם ממיטים חרפה על קהילה קדושה, הם מבזים את אבותיהם הקדושים ומי שמשנה ידו על התחתונה".

הרב ביטון קורא לכל החוגגים בפארקים לחזור לדרך אבות, "אני פונה מכאן לכל בני עדתנו הקדושה שעזבו מקור מים חיים והלכו לחצוב בבורות נשברים, שובו בנים שובבים. תחזרו לכם מחיי ההוללות. בספר נתיבות המערב יש פרק שלם כיצד חגגו אבותינו את החג בתוך הבתים, אחד ארח את חבריו, עשו שלום בין איש לאשתו. זה היה לילה של שלום לילה של קדושה שאוכלים בו דברים מתוקים".