כיכר העיר בפלונסק תיקרא ע"ש בן גוריון

לאחר מצעד החיים תיקרא כיכר העיר המרכזית בפלונסק שבפולין על שמו של רה"מ הראשון, דוד בן גוריון, שנולד בעיר.

שמעון כהן , כ"ט בניסן תשע"ג

כיכר פלונסק
כיכר פלונסק
מועצת רמת הנגב

מחר (רביעי) יתקיים בפלונסק שבפולין, עיר הולדתו של דוד בן גוריון, אירוע מצעד החיים.

השנה יסתיים האירוע בטקס מיוחד בו תיקרא כיכר העיר המרכזית ע"ש דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל. משלחת של נציגי המועצה האזורית רמת הנגב, בראשות ראש המועצה שמוליק ריפמן, הוזמנה במיוחד ע"י ראש עיריית פלונסק ומועצת העיר להיות אורחי הכבוד של האירוע.

בן גוריון, ראש הממשלה הראשון, נולד בפלונסק בשנת 1886 והתגורר בה 20 שנה עד עלייתו לישראל בשנת 1906. מזה כ-15 שנה מקיימת העיר קשרים הדוקים עם המועצה האזורית רמת הנגב, בשטחה קבור בן גוריון.

ברמת הנגב מציינים כי במהלך השנים בהן מתקיים שיתוף הפעולה ההדוק השקיעה העיר פלונסק רבות למען שימור מורשתו של בן גוריון ומשפחתו ולמען הנצחת הקהילה היהודית שנכחדה בשואה. בין השאר הושקעו משאבים לשימור חצר בית המשפחה, שם גם הקימה המועצה האזורית רמת הנגב עץ ממתכת עליו תולים בני הנוער המבקרים בעיר מדי שנה עלה מתכת בו חרוט שם הקבוצה, שנת הביקור ומגן דוד. 

בנוסף לשימור הבית הוקם ארכיון ע"ש בן גוריון, הוצבו שלטי הנצחה לתיעוד מורשת הגטו בפלונסק ומדי שנה משלחת בני הנוער של רמת הנגב לפולין מגיעה לביקור בן יום אחד בעיר פלונסק, בו היא מקיימת טקס בחצר ביתו של בן גוריון ונפגשת לשיחה עם בני נוער מקומיים.

שמוליק ריפמן, ראש המועצה האזורית רמת הנגב, מתייחס להחלטה בפלונסק ואומר: "קריאת הכיכר היא שיאו של תהליך בן 15 שנה להנצחת מורשתו של דוד בן גוריון, בן העיר פלונסק, ולהנצחתה ותיעודה של הקהילה היהודית שהייתה קיימת בפלונסק עד השמדתה בשואה. בפני עמיתי אני אומר ומציין כי איננו שוכחים ואיננו סולחים, אך לצד שימור העבר והנחלתו עלינו להסתכל תמיד קדימה ולחזק את הקשר, על מנת לחזק את עצמנו ולהבטיח כי לעולם לא תהיה שואה נוספת".