צפון קוריאה: "ממליצים לזרים בדרום להתפנות"

צפון קוריאה קראה הבוקר לאזרחים זרים להתפנות מהשכנה בדרום. ביפן הוצבו סוללות פטריוט נגד טילים, כדי להיערך לתרחיש של שיגור טיל.

אורלי הררי , כ"ט בניסן תשע"ג

צפון קוריאה
צפון קוריאה
AFP
על רקע המתיחות בחצי האי הקוריאני, שיגרה הבוקר (שלישי) צפון קוריאה עוד מסר מאיים וקראה לאזרחים זרים השוהים במדינה השכנה, דרום קוריאה, להתפנות ממנה.

במקביל, יפן פרסה שלוש סוללות טילי פטריוט סביב טוקיו. בימים האחרונים הזהירו בוושינגטון ובסיאול כי צפון קוריאה עלולה לבצע עוד ניסוי גרעיני או בליסטי בזמן הקרוב, ובטוקיו מבקשים להיערך לכך.

לפי הודעת הממשל שם, סוללות הפטריוט יגינו על תושבי האזור ועל הבסיסים הצבאיים הקרובים, וייגנו על המדינה אם אכן ישוגר טיל מצפון קוריאה שיהווה איום ליפן.

צפון קוריאה החליטה היום שלא לאפשר ל-53 אלף עובדים אזרחי המדינה להגיע לאזור התעשייה קאסונג המשותף עם שכנתה מדרום.

נשיאת דרום קוריאה, פארק ג'ן-הייאה, אמרה בתגובה כי צפון קוריאה תפגע באמינותה כמקום טוב עבור חברות בינלאומיות לעשות בו עסקים, במידה ותסגור את אזור התעשייה. "כל העניין בהשקעות עסקיות מתבסס על אמון, וכאשר ממשלת הצפון שוברת את התקנות הבינלאומיות בצורה כזו, בצורה של סגירת אזור קאסונג בזמן שעיני העולם נשואות אליה, אף מדינה בעולם לא תרצה להשקיע בה", אמרה פארק.

אמש דוון ב"ניו יורק טיימס" כי ארצות הברית ודרום קוריאה הכינו תכנית מגירה לתקיפה בתגובה לפעולות אפשריות שונות מצידה של צפון קוריאה. על פי גורמים אמריקנים שצוטטו בדיווח, ארה"ב מעוניינת להגיב ביתר עוצמה לפעולות מתגרות מצידה של צפון קוריאה, אך לא בצורה שתגרור מלחמה.


 יפן הציבה טילי פטריוט (צילום: רויטרס)