יו"ר רשות השידור: ללא הרפורמה נקרוס

במכתב לעובדיו קורא יו"ר רשות השידור להבין את הסכנה התקציבית העומדת בפני הרשות אם לא תבוצע הרפורמה שתכלול קיצוץ ופיטורין.

בני משה , ז' באייר תשע"ג

רשות השידור
רשות השידור
פלאש 90

במכתב לעובדי רשות השידור מגולל היו"ר, ד"ר אמיר גילת, את הסיבות לכשלון הנעתה של הרפורמה ברשות ואת הסיבות למהלכים הדרמטיים הצפויים ברשות, מהלכים שיכללו פיטורים של מאות עובדים.

ד"ר גילת כותב לעובדיו כי הארגון כולו מצוי "בימים גורליים העתידים להשפיע על עצמאותה של רשות השידור, המשך קיומה וגם על כל אחת ואחד מאיתנו".

גילת מזכיר במכתבו כי "ב-5 באוגוסט חתמה רשות השידור על הסכם המימון עם האוצר, משרד ראש הממשלה ומנהל מקרקעי ישראל. הסכם זה היה אמור להתניע את הרפורמה מיד לאחר הסרת מספר תנאים נוספים. עשינו כל מאמץ להסירם במהירות. למשל, את אישור הכנסת לשינוי מתווה האגרה השגנו כבר למחרת היום, כשב-6 באוגוסט התקבל החוק בשלוש קריאות ביום אחד. את אישור ועדת הכספים השגנו ביום פיזור הכנסת הקודמת ומאמץ דומה הושקע גם בהסרת שאר התנאים הללו. תוך זמן קצר היינו במצב של אפשרות להתניע את הרפורמה".  

עוד המשיך גילת ותיאר את השתלשלות האירועים: "בעבר כבר הוכרזו מספר מועדים להתנעת הרפורמה, אך התנאים לא בשלו. הצעד הקל ביותר היה לנקוט כבר אז בצעדים קיצוניים. מתוך אופטימיות באשר לסיכוי לממש את הרפורמה, העדפתי לנסות לתת לשכל הישר של כל הצדדים הזדמנות נוספת, במקום להכריז מיידית על מותה של רשות השידור".

לדבריו "תקציב שנת 2013 שאושר ע"י המוסדות וכבר הועבר למשרד האוצר הוא תקציב שמניח את קיומה של הרפורמה. מאחר וחלף רבעון והרפורמה לא הותנעה, ומתוך אחריות ציבורית, הנחיתי את ההנהלה לגבש תקציב חלופי למקרה שהרפורמה לא תותנע. לפני ימים אחדים אישר הועד המנהל את עקרונות התקציב החלופי שהגישה לו ההנהלה ואשר במרכזו קיצוץ דרסטי של 140 מלש"ח. אין צורך להכביר במילים על המשמעות של קיצוץ זה לגבי השידור הציבורי ועובדיו".

גילת מוסיף ומתריע במכתבו לעובדים כי "לפי תחזית אגף הכספים,  ללא יישום הרפורמה תהפוך הרשות בעוד חודשים ספורים ביותר לחדלת פרעון. נתון זה מחייב אותנו לנקוט החל מעתה בצעדים דרסטיים לאיזון התקציב. זו הסיבה שב-1 במאי, אם לא תותנה הרפורמה, יכנס לתוקפו התקציב החלופי, המקוצץ, שבימים אלה מושלמים דיוני החירום לגביו. מי שעיניו בראשו מבין את המשמעות של צעדים אלה לגבי המשך קיומה של רשות השידור".

לקראת סוף דברים כותב ד"ר גילת כי "הסיכוי היחיד שעוד נותר הוא התנעה מיידית של הרפורמה שתאפשר לנו ליישם את התקציב המקורי שאישרנו ואשר כולל השקעה גדולה בהפקות מקור, שינוי הסכמי השכר, פרישה של 700 עובדים, הטמעת מבנה ארגוני חדש, שדרוג טכנולוגי של 330 מלש"ח שיאפשרו לרשות השידור להשתקם ולהפוך לגוף תקשורת איתן. לאור כל זאת, אני מקווה שכל הצדדים - ההנהלה והאיגודים המקצועיים - יגלו אחריות, יבינו את גודל השעה מחד ואת הסכנה הנשקפת מאידך, ויגיעו במהירות להבנות המתחייבות שיאפשרו את התנעת הרפורמה – למען המשך קיומה של הרשות, הבראתה והבטחת עתידו ועצמאותו של השידור הציבורי".