לוחמים לשלום: לא משווים בין לוחמים למחבלים

תנועת 'לוחמים לשלום' דוחה את הטענות לפיהן אירוע הזיכרון שקיימה ביום הזיכרון לחללי צה"ל כלל השוואה בין לוחמים למחבלים.

שמעון כהן , ח' באייר תשע"ג

בשנה החולפת נוספו 183 חללים
בשנה החולפת נוספו 183 חללים
פלאש 90

בתנועת 'לוחמים לשלום' מבקרים בחריפות את ההאשמות שהוטחו בהם על ידי קבוצת בני משפחות שכולות ואנשי תנועת 'ציונות משפטית' שטענו כי התנועה קיימה טקס זיכרון לחללי צה"ל ולמחבלים במשותף – טענות שהובאו בערוץ 7.

לטענת אנשי הארגון הטענות שהוטחו בהם שקריות וכי מדובר במיחזור טענות שנטענו כבר נגד הטקס שהתקיים בשנה שעברה.

נזכיר כי בדיווח טען אליהו ניסים, בן למשפחה שכולה שנכח במפגן המחאה, כי "באנו למקום כדי להביע כאב לנוכח השימוש הציני ביום הזיכרון בו אנו מתייחדים עם זיכרונם של יקירנו במטרה לקדם אג'נדה פוליטית קיצונית". הוא אף המשיך ותיאר את האירוע כפי שנשמע מחוץ לאולם כשהמילה 'נכבה' עולה מהמקום.

ב'לוחמים לשלום' דוחים את הביקורת וקובעים כי תיעוד מצולם של האירוע כולו יכול להוכיח שהמילה 'נכבה' לא נאמרה ולטענות אין אחיזה במציאות.

כמו כן מלינים שם על החלטת ערוץ 7 להעניק בימה רחבה יותר למספר מצומצם של מוחים, לעומת התעלמות מהאירוע עצמו בו נכחו, לדבריהם, כ-2400 משתתפים.

בהודעת התגובה ששיגרו אנשי התנועה נכתב כי "בניגוד למה שנכתב טקס יום הזיכרון הישראלי-פלשתיני אינו מנציח אף אדם, ישראלי או פלשתיני, שהרג חפים מפשע. כפי שלא יעלה על הדעת לציין את זכרם של ברוך גולדשטיין או נתן זאדה, כך הוא גם אינו נערך לכבודם של מחבלים מתאבדים. הטקס הוא יוזמת משפחות שכולות, ישראליות ופלשתיניות, שלא מצאו את מקומן בטקסים הממלכתיים וחיפשו דרך אחרת לציין את מות יקיריהם".

עןד קובעים אנשי התנועה כי "הטקס הישראלי-פלשתיני איננו פוליטי יותר מאשר הטקסים הממלכתיים. הוא רק מציע פוליטיקה אחרת המכוונת לעתיד: למנוע את מותם של אנשים נוספים במעגל האלימות, ולהטמיע את העובדה שהמלחמה אינה גזירת גורל. כפי שאמר בנאומו בטקס בן כפיר, אביה של יעל כפיר שנהרגה בפיגוע בצריפין ב-2003: "לעניות דעתי, חובת בני המשפחות השכולות וחובת כל הקהל שהתמזל מזלו ולא הגיע לכך, לחפש דרכים, לבנות גשרים, לטוות ולקדם רעיונות שיובילו את מנהיגינו ואת עמינו לשלום, פיוס וסובלנות. לטובתנו, לטובתם, לטובת כל בני האזור. לטובת בני הדורות הבאים. פעילות מתמדת ועיקשת לקידומו של השלום תהיה נחמתנו ומפעל הנצחה אדיר לתפארת הנופלים".

בתנועה רואים במספרם הגדול של המשתתפים באירוע עדות לנחיצותו. "למעלה מאלפיים אנשים הגיעו לטקס השנה, עדות לצורך הגובר והולך באירוע מסוג זה. תנועת 'לוחמים' וכל משתתפי הטקס מחוייבים לאי אלימות ופועלים במגוון דרכים לקידום פיוס ואי אלימות בישראל ובגדה המערבית", לשון תגובת התנועה.