סיביר: בית הכנסת ה'קנטוניסטים' יושב ליהודים

מושל טומסק הבטיח להשיב לקהילה היהודית את הבעלות על מבנה היסטורי של בית כנסת ישן שנבנה מעץ לפני 107 שנים.

חיים לב , ח' באייר תשע"ג

 מושל טומסק הבטיח השבוע להשיב לקהילה היהודית
מושל טומסק הבטיח השבוע להשיב לקהילה היהודית
צילום: פלאש 90

בהשתפות מאות מיהודי העיר "טומסק" שבסיביר, נערכו השבוע מספר אירועים תורניים מרגשים, כהמשך לתחיית יהדות רוסיה בכלל ויהדות סיביר בפרט.

ממוסקבה הגיע במיוחד רבה הראשי של רוסיה הרב לאזאר שנענה להזמנתו של רב העיר טומסק ושליח חב"ד הרב לוי קמינצקי, הפועל בקרב יהודי העיר מעל כשמונה שנים, אשר במהלכם הוקם בית כנסת מפואר, בית ספר "אור אבנר" ועוד שרשרת של מוסדות תורה וחסד.

במהלך האירוע הוכנס ספר תורה מהודר וחדש לבית הכנסת במרכז העיר, בתהלוכה מפוארת לכבודה של תורה.בהמשך הונחה אבן פינה למרכז יהודי-קהילתי חדש ומפואר, שבנייתו תחל בקרוב, כמשכן מכובד ומתאים לפעילות הרבה של הקהילה היהודית בטומסק.

באירועים לקחו גם חלק רבני הערים הסמוכות, רב העיר נובוסיבירסק הרב זלמן זקלאס ורב העיר קרנויארסק הרב בנימין הכהן ווגנר. קבלת פנים מפוארת בלשכתו, ערך מושל העיר טומסק והמחוז, עבור רבה של רוסיה, רבה של טומסק הרב קמינצקי וראשי הקהילה.

עם סיום הפגישה, הבטיח המושל להשיב לקהילה היהודית את הבעלות על המבנה ההיסטורי של בית הכנסת הישן שנבנה מעץ לפני כמאה ושבע שנים על ידי חיילים קנטוניסטים יהודים שהוגלו על ידי הצאר הרוסי באותם ימים לסיביר הרחוקה. בכדי לזרז את התהליך המושל אף הבטיח לדאוג למגורים חילופיים, לחמש-עשרה המשפחות שהתנחלו במשך השנים, במבנה ההיסטורי והקדוש.