'טרור הרקטות מרגיל גם את התקשורת'

טפטוף הרקטות מרצועת עזה חוזר ובדרום מקווים למענה הצבאי והאזרחי שהובטח בתום 'עמוד ענן'. יו"ר מועצת אשכול בראיון לערוץ 7.

שמעון כהן , י"א באייר תשע"ג

Rocket launch from cvilian area in Gaza
Rocket launch from cvilian area in Gaza
Reutersטוען....

בעוד העיסוק התקשורתי מתמקד בסוגיית השמים הפתוחים כן או לא, נראה שעבור מחבלי החמאס השמים בהחלט פתוחים לשיגור קסאמים.

בלילה האחרון, מעט לאחר חצות קטעה התרעת 'צבע אדום' את השקט בעקבות ירי רקטה מרצועת עזה לעבר המועצה האזורית אשכול.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יו"ר המועצה, חיים ילין, החושש מתחילתו של טפטוף מסוכן.

בדבריו מזכיר ילין כי הירי הלילה מהווה המשך ישיר לירי שתי הרקטות שהיה בשבוע הקודם ובהחלט נראה ש"הם מנסים להרגיל אותנו. זה ההיגיון של הטרור. טרור בלי תגובת ירי נותר ללא זכות קיום גם כלפי פנים וגם כלפי חוץ. אצלנו אומרים שבשביל פגז קטנצ'יק אחד שמתפוצץ בשטח פתוח אין טעם לפעול, אבל הקטנצ'יק הזה יתפוצץ על תל אביב", הוא אומר ומוסיף כי ההבלגה בה מתאפיינת התגובה הישראלית מעודדת את מחבלי החמאס לעוד סנטימטר ועוד סנטימטר של טרור עד שהדברים יביאו לפיצוץ בתל אביב. "הם צריכים להבין שאם הם לא ידברו הם יקבלו תגובה בכוח".

באשר לתחושותיהם של תושבי המועצה אומר ילין: "אנחנו נחושים להמשיך ולפתח את האזור. אנחנו לא זזים מכאן. אנחנו חדורי ציונות והתיישבות".

ילין מברך על תגובתם של אלוף הפיקוד ושר הביטחון בדבר נחישותם שלא לאפשר את המשכו של טפטוף הטרור, אך עם זאת הוא מזכיר כי כעת הגיע השעה לפרוע את הדברים ולהוכיח פעילות לסיכול הטרור.

בדבריו מדגיש ילין כי גם הוא יודע ש"אין זבנג וגמרנו", אך עם זאת לטעמו על ממשלת ישראל לפעול בשני אפיקים – האחד הוא חיזוק ההתיישבות מבלי להתמקד בהתחשבנויות קטנוניות של תקציב. לדאוג להבאתם של עוד ועוד תושבים ולהרחיב את הישובים הקיימים. האפיק הנוסף הוא המענה הצבאי. ילין מזכיר שצה"ל הוא זרוע ממלכתית ועל הממלכה לדעת להשתמש בתבונה בזרועותיה.

ילין קורא לממשלה לעשות שימוש הסברתי גם במצוקתם של התושבים, בהם ילדים וקשישים הנאלצים לחיות תחת איום הרקטות. "הילדים משלמים את המחיר", הוא אומר ותוהה מדוע אינו רואה שימוש הסברתי במצוקתם זו כחלק ממדיניות החוץ של ישראל.

לדבריו עמדות חלוציות ונחושות אלה אינן נחלתו בלבד, אלא מדובר בהלך רוח המורגש היטב בקרב התושבים. "הם אלה שלימדו אותי את זה. הגעתי לכאן כחייל בודד מארגנטינה. למדתי מהותיקים והיום אני מעביר את זה הלאה לילדים".

ומה באשר לאדישות התקשורת שאינה מסקרת את האירועים. לטעמו של ילין זה מכבר נכון היה לקדם תכנית טלוויזיה מקיפה שתבהיר ליושבי מרכז הארץ כיצד נראים החיים בדרום, אך לדבריו "הטרור מצליח להרגיל גם את התקשורת".

לקראת סוף דבריו שב ילין ומזהיר כי יש לטפל בסוגיית טרור הקסאמים באופן מיידי גם כאשר קיימים קיצוצים תקציביים. "הממשלה צריכה לדעת שאם היא לא תטפל בנושא הוא ישרשר את עצמו לכל הארץ".