פייגלין: בעניין לימודי ליבה, אני עם החרדים

משה פייגלין טוען כי כפיית לימודי ליבה על החינוך החרדי הוא "טוטאליטריזם מסוכן ביותר. ממש משטרת מחשבות".

עדו בן פורת , ט"ו באייר תשע"ג

חה"כ משה פייגלין
חה"כ משה פייגלין
צילום: פלאש 90
סגן יו"ר הכנסת, משה פייגלין (ליכוד ביתנו) מבהיר כי הוא מתנגד לכפיית לימודי ליבה במגזר החרדי. "בעניין החרדים והניסיון לכפות עליהם לימודי ליבה, אני לגמרי עם החרדים", מגלה פייגלין.

הוא טוען כי האחריות לחינוך היא של ההורים ולא של המדינה. "המדינה תחליט למי היא נותנת תעודת בגרות ומי שמוותר על כך, זו זכותו המלאה".

פייגלין שואל, "במידה וח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) יהיה ראש הממשלה ויכריח ללמוד גמרא בכל בית ספר, מה תגיד? הוא חושב שזה יותר חשוב מאנגלית. אם הוא ינסה למנוע ממך תקציבים אם לא תלמד גמרא, אני אצא נגדו. אבל אם הוא יגיד שבלי גמרא, אין בישראל תעודת בגרות - זו תהיה זכותו הדמוקרטית", דברי פייגלין.

פייגלין מדגיש כי לא היה מעיז לומר לח"כ אחמד טיבי ולדב חנין, מה ללמד את בניהם. "כמובן שאישית אני חושב שהלימודים הללו חשובים - ובכלל כל השכלה חשובה וגם ש'חייב אדם ללמד בנו אומנות', כלומר מניעת לימודי הליבה מתקרבת לטעמי גם לעבירה הלכתית. אבל זה בכלל לא משנה מה אני חושב, משנה מה ההורה חושב. הם לא עבריינים ומותר להם לסבור אחרת ממני ומשר החינוך.

"נא לא לבלבל במוח על כך ש'לא ילמדו אבל גם לא יקבלו כסף'. המדינה לא עושה טובה לאף אחד. את הכסף שהיא נותנת היא קודם כל לוקחת. כלומר כשהמדינה נותנת היא בעצם מחזירה. אז אם יודיעו שיותר לא לוקחים מיסים מחרדים או מקבוצות אחרות - אז לאמירה הטוטאליטרית הזו היה מקום. אבל לקחת ולא לתת, לקחת (בכפיה) מצד אחד - ולהתנות את התמורה באימוץ השקפת עולמך - זו כבר התדרדרות לטוטאליטריזם מסוכן ביותר. ממש משטרת המחשבות", דברי פייגלין.