הרובוטים רקדו ושיחקו זה מול זה

בתחרות רובוקאפ בבר-אילן מצביעים על קפיצת דרך משמעותית והישגים טכנולוגים מרשימים בתחום הרובוטיקה.

יוני קמפינסקי , ט"ז באייר תשע"ג

רובוקאפ 2013
רובוקאפ 2013
יוני קמפינסקי

אוניברסיטת בר- אילן קיימה  אמש (חמישי) את האליפות הארצית לרובוטים המכונה תחרות רובוקאפ ג'וניור הארצית. התחרות התקיימה  בקמפוס אוניברסיטת בר אילן באולם הספורט בנין 501 בהשתתפות כ-300 תלמידים מכל רחבי הארץ. מנצחי התחרות בשלוש הקטגוריות ישתתפו בתחרות רובוקאפ ג'וניור הבינלאומית שתיערך השנה בהולנד ויתחרו באינדהובן בתחרות העולמית בין התאריכים 26-28.6.13

הרציונל שעומד מאחורי התחרויות הללו  הוא היעד המדעי שבשנת 2050 תנצח קבוצת רובוטים את אלופת העולם בכדורגל. בכל שנה שבה השתתפה ישראל בתחרות העולמית  היא קצרה את המקום הראשון  באחת התחרויות ( כדורגל, ריקוד והצלה)

ד"ר אלי קולברג מהפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר- אילן  מכהן  כנשיא רובוקאפ ישראל: "רובוקאפ ג'וניור הינה תחרות רובוטיקה המכוונת ללימוד מבוסס של פרויקטים לתלמידים עד גיל.19, התחרות גם מכוונת לעורר את סקרנות התלמידים בנושא ולהעלות את המוטיבציה שלהם ללימודי טכנולוגיה. התחרויות במסגרת רובוקאפ ג'וניור שמות דגש על פתרון בעיות שיתופיות ומתוכננות להגיע לתלמידים יצירתיים עם מגוון כישורים ותחומי עניין כשהדגש בתחרות רובוקאפ ג'וניור הוא על חינוך". עוד מוסיף ד"ר קולברג "לתלמידים ולתלמידות  התחרות מספקת כניסה מרתקת ומלהיבה לשטח הרובוטיקה ודרך חדשה לפתח יכולות טכנולוגיות וחברתיות באמצעות שילוב תחומי האלקטרוניקה, חומרה, תוכנה, בקרה  ועבודה משותפת בצוות ופיתוח מערכת אוטונומית".

עוד הוסיף ד"ר קולברג  "השנה חלה התפתחות  טכנולוגית  מרשימה בתכנון הרובוטים. החיישנים היו חסינים בפני שינויי תיאורה  וגם האלוגריטמים  היו ברמת תיכנות גבוהה .  כמו כן השנה  חט"ב השתתפו לראשונה.  קבוצת הריקוד 'חתן כלה ' הרשימה מאוד  מדובר בתלמידים צעירים  שהצליחו להגיע להישג  טכנולוגי תקדימי :  היה זה שילוב  של תוכנה , חומרה וידע  בתיכנות הסמבלר שזו שפת מכונה . בקבוצת הכדורגל  המגרש השנה היה גדול  בהרבה משנים קודמות  והיה צריך לזהות  את קו  החוץ  ולצורך כך  היה על התלמידים לתכנן אסטרטגיית משחק חכמה יותר  מבשנים עברו.  אין ספק שהשנה חלה קפיצת דרך משמעותית  בהישגים הטכנולוגים  שהציגו התלמידים ".

תחרות רובוקאפ ג'וניור היא חלק מתחרות רובוקאפ העולמית. תחרות הרובוקאפ נהגתה לראשונה ע"י קבוצת חוקרים יפנים ואמריקנים בשנת 1993, ונערכה לראשונה ביפן בשנת 1997. מאז נערכת התחרות מידי שנה באתרים שונים ברחבי העולם. הרציונל של התחרות הוא קידום המחקר ברובוטיקה בעולם. לצורך כך נקבעה מטרת תחרות רובוקאפ והיא שעד שנת 2050 , נבחרת של רובוטים תנצח את אלופת העולם בכדורגל לפי הכללים של FIFA.

תחרות רובוקאפ ג'וניור תכלול השנה שלושה סוגי תחרויות: כדורגל, ריקוד והצלה. בכל מקצה יתחרו שני רובוטים זה בזה.

בכדורגל ישנם שני סוגי מגרשים בתחרות זו. גודל מגרש אחד הוא 183 ס"מ על 122 ס"מ, כאשר הרצפה מצופה לבד בצבע ירוק בדומה למגרש כדורגל אמיתי, רחבות ה16 מסומנות בצבע לבן ועיגול המרכז בצבע שחור, והשערים צבועים אחד בכחול ואחד בצהוב. כדור המשחק משדר קרינת IR שנקלטת על ידי חיישני הרובוטים. משך המשחק 25 דקות-  כל מחצית 10 דקות ו5 דקות הפסקה. ישנם חוקים לגבי החזקת הכדור, הבקעת שערים, קנסות ועונשין, ועוד. יש מגבלה לגבי גודל הרובוט ומשקלו.

בתחרות הריקודים, הרובוטים מבצעים ריקודים על פי מוסיקה שבחרו התלמידים, ובין הקריטריונים בוחנים את התיכנות, המבנה, יצירתיות, כוריאוגרפיה, תלבושות ועוד. משך הריקוד בין דקה אחת לשתי דקות. אפשר לצרף גם רקדנים אנושיים לצד הרובוטים כדי להגדיל את האפקט של ההופעה.

בתחרות ההצלה, רובוט עוקב אחר פס שחור על רקע לבן בתוך מספר חדרים, שחלקם במפלס תחתון וחלקם במפלס עליון שמחובר באמצעות שיפוע למפלס התחתון. על הפס לאורך המסלול מודבקות דמויות מבריסטול או מניר כסף. הרובוט צריך לזהות את ה"קורבנות" האלה ולעבור את כל החדרים. זיהוי ה"קורבנות" מתבצע על ידי עצירה של שתי שניות מעל ה"קורבן" והבהוב נורה.  דרגות הקושי מתבטאות במסלול מתפתל, מרווחים של 30 ס"מ שבהם נפסק המסלול, עקיפת מכשולים, טיפוס בשיפוע וזיהוי ה"קרבנות". במהלך מסלול הרובוט הולכים וגדלים הקשיים המוצבים בפני הרובוטים, החל מהפסקות בפס, עיקולים חדים, מכשולים גדולים במסלול התנועה, העלמת הפס מהמסלול, התגברות על שיפוע, 'במפרים' לעצירת מהירות, ומשטח רצפה זרוע במכשולים. קטנים.

צילום: משולם לויטוען....הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il