(גם) סביב המדורה יש תכנים וערכים

גם אצלכם מתקיימת תחרות מי יצליח לשמור את עיניו פקוחות עד אור הבוקר? מה לעשות כדי "להעביר את הזמן"?

ערוץ 7 , ט"ז באייר תשע"ג

תוכן נוסף לל"ג בעומר.
תוכן נוסף לל"ג בעומר.
ועד מתיישבי השומרון

גם אצלכם מתקיימת תחרות (גלויה? סמויה?) מי יצליח לשמור את עיניו פקוחות עד אור הבוקר? גם אתם "שוברים את הראש" מה לעשות כדי "להעביר את הזמן" סביב המדורה?

לג – חג?

החגיגה שבראשית דרכה הייתה "הילולה דרשב"י" שחגגו יחידי סגולה הפכה לחג עממי שהוא נחלת הכלל. למגינת הלב התפשטותה הייתה לא רק התפשטות של התרחבות, אלא גם התפשטות מלבוש - מלבושהּ הקדוש ומתכניה הרוחניים. אט-אט עבר היום תהליך של חילון: התוכן הקדוש נדחה-נדחק וכל שנותר היה הדלקת האש, צליית מטעמים ותו לא. הצער הולך ומתגבר בשנים האחרונות, שבהן כדי להגביר את השמחה סביב המדורה "נעזרים" רבים (במיוחד צעירים) באמצעים "משמחים" כמו שתיית אלכוהול, עישון נרגילה והתנהגויות שאינן מן המובחרות.

אז מה אפשר לעשות?

תנועת הנוער "אריאל" חרתה על דגלה את "מהפכת הקודש". התנועה שואפת להוביל מהפכה בתודעה ולהטמיע בקרב העם את ההבנה שהתורה והקדושה הן שמובילות את חיינו, ועלינו לפעול לאורן מבלי להזדקק להיתרים דחוקים למיניהם. מפעלי חיים גדולים מלמדים כי דרכם של שינויים שמתחילים בעולם הרוח, למצוא דרכם אל עולם המעשה, ולכן עיקר המהפכה של חניכי תנועת אריאל הוא בשינוי התודעה והמחשבה ע"י הרמת דגל התורה והקדושה.

במסגרת המהפכה הזאת, מחפשים חברי התנועה, וגם מוצאים, הזדמנויות ודרכים חדשות לתקן ולשפר, להעשיר ולרומם. בהתקרב "חג המדורות" הלא הוא ליל ל"ג בעומר, הפיקה מחלקת ההדרכה של התנועה חוברת הדרכה עשירה ומשובבת לב ועין שכל כולה מוקדשת לליל ל"ג בעומר, החל מההכנות הדרושות כדי להגיע אליו באופן הנכון וכלה בשעת "כיבוי אורות".

ומה בחוברת?

מתברר שכדי שליל ל"ג בעומר יהיה מוצלח, יש להתכונן לקראתו כראוי. החוברת מציעה טבלת תכנון מחושבת. בכל שלב, כבר מהשלב שבו יוצאים הילדים לקושש ענפים וקרשים למדורה, יש לימוד שמלווה את העשייה (לדוגמה: את פעולת איסוף העצים מלווה לימוד איסור גזל; בחירת מקום המדורה נעשית מתוך התחשבות בכללי בטיחות ולא פחות מכך – מתוך בדיקה שהמדורה לא תפריע לדיירים הגרים בשכנות לאזור המדורה ועוד). את הערב פותחים בתפילת ערבית וכל השהייה ליד המדורה מתוכננת ומובנית, כולל (כן, כן) שעת סיום שנקבעת מראש וויתור מודע על חגיגות עד אור הבוקר. בחוברת שפע של פעילויות, עיוניות וחווייתיות, שתהפוכנה את הלילה ללילה ערכי שיותיר בלב משתתפיו התרוממות רוח.

תשאלו: ומה יהא על הספונטניות? על ה"זרימה" הנינוחה?

נדמה שבהפיכת הלילה הזה ללילה שנוטע בלב הנוער ערכי תורה ואורה, יוצא הפסדה של הספונטניות בשכרה. ובגדול!